Güçlü Turizm, Güçlü Türkiye - Adana UlusAdana Ulus

13 Mayıs 2021 - 03:52

Güçlü Turizm, Güçlü Türkiye

Güçlü Turizm, Güçlü Türkiye
Son Güncelleme :

09 Ekim 2013 - 13:12

TÜRSAB Başkan Adayı ve Hello Turizm Genel Müdürü Emin Çakmak, Adana’da düzenlediği basın toplantısında, ” Güçlü turizm, güçlü Türkiye için devreye alınacak” dedi.

cakmak_tursabTÜRSAB Başkan Adayı Çakmak, seçim çalışimaları kapsamında geldiği Adana’da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde (ÇGC) bir basın toplantısı düzenledi. Çakmak’ın basın toplantısına ÇGC Başkanı Cafer Esendemir ile TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeliği’ne adaylıiğını açıklayan Vedat Öndaş’da katıldı.

Çakmaki Türk turizminin gelişme döneminde karşılaşılan sorunların 2000 başlarından beri çözüme kavuşturulmamış olduğu için, artık turizmin tümüyle bunalıma girmiş halde olduğunu söyledi. Çakmak, ”TÜRSAB’ın Anadolu teşkilatında halen 20 adet Bölgesel Yürütme Kurulu mevcut, ama hızlı gelişmeyi sürdürebilmek için ihtiyaç 30-40 adettir. Yıllardır gerekli tedbirlerin alınmayışı sonucu, bugün tüm turizm paydaşlarının yarınlarını göremedikleri ve her yıl önceki dönemleri aradıkları bir ülke gerçeğidir. Bu kısır döngüleri hızla aşmak üzere, TÜRSAB HEPİMİZİN sloganıyla yola çıkarak, turizmim tanıtma ve pazarlama kanadını toparlamaya talip olduk. Neyi nasıl başaracağımızın detaylarını çalıştık ve şimdi de azimle sahaya çıktık” dedi.

”Turizm hizmetlerinin Anadolu’ya yayılması 15 yıldır konuşuluyor ve bu konuda devlet üzerine düşen görevi yaparak 2023 Turizm Stratejisiyle kararlarını vermiş durumda” diyen Çakmak, şöyle konuştu:

”Fakat bulanık sularda avlanma alışkanlığı içindeki turizm paydaşları, böyle düzenlere hiç alışkın değiller. Turizmde sözde kalan Kamu-Özel kesim ortaklığı, maalesef henüz rayına oturamamıştır. Bugün 41 yaşını dolduran TÜRSAB ise, bu zafiyet sürecinde başı çeken ve ancak günü kurtarmakla yetinerek yılardır boşa kürek çeken, turizmin lideri konumundaki sivil toplum kurumumuzdur.

Son aylarda sorunları yerinde tespit edebilmek amacıyla 81 il merkezimiz yanı sıra 50 adet ilçe ve beldemizi kapsayan 130 kentimizi, 21 bin kilometre yaparak gezmiş durumdayım. Bu seyahatimde TÜRSAB Üyesi meslektaşlarımla sıcak temaslar yaparak, ülke çapındaki turizm dertlerimizi yakından ve içinde yaşayanlardan, birebir teşhis ve tespit etmiş bulunmaktayım. Ne yazık ki, durum bildiğimizden de kötü ve piyasa kilitlenmiş durumdadır. Bunun en yalın yansıması ise, ülke turizmini fiilen pazarlamak gibi bir uzmanlık görevini üstlenmiş olan Seyahat Acentelerimizin aç kalmamak için artık ek işler bulmaya mecbur hale düşmüş olmalarıdır.

Fakat diğer yandan, yapımı sürdürülen yeni otellerimizin yatakları doldurulamıyor ve fiyatların da daha fazla düşürülecek hali kalmamış halde. Bu çelişkili durum, son zamanlarda “yatırımlar durdurulsun” gibi olmayacak ve gereksiz talepleri dile getirmektedir. Çözüm ise, değişen koşulara uygun yenilikçi atılımlarla ezberlerin bozulması ve oluşan tıkanıklıkların hızla aşılabilmesine bağlıdır. Henüz Anadolu değerlerini bile turizm ticaretine sokamamış bir ortamda, yeni devreye girecek olan destinasyonlarımız ve buradaki turizm paydaşları, kendilerini yalnız ve çaresiz durumda hissetmektedir. Çukurova gibi müstesna bir destinasyonumuz ve merkez konumunda olan Adana da bu durumdadır.”

Güçlü turizm, güçlü Türkiye

Çakmak, demokraside çarelerin tükenmediğini ve 16 yıldır aynı kısır ve bağnaz zihniyetlerle sürdürülen TÜRSAB Yönetiminin de, bu koşullarda değişime yenik düşmek durumunda olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

”Adaylığımızı 10 ay önce ilan ederek yola çıkarken, proje ve hedeflerimizi açıkça belirlemiş durumdayız. Devlet politikası olarak belirlenmiş olup, son 7 yıldır süregelen karmaşalar sonucu çıkartılamayan “turizmde tek çatı yasası” ile, tüm alt sektörlerimiz özlenen birlik ve beraberlik atılımını mutlaka gerçekleştirecektir. Güçlü turizm, güçlü Türkiye için devreye alınacak, yeni ve marka destinasyonlarımızla desteklenen Türk Turizmi, aranan sosyal ve ekonomik dermanına kavuşarak, dünya liderler liginde gerçek yerine oturacaktır.

Bugün için, eski bakış açısıyla telaffuz edilen 2023 turizm hedefleri 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdir. Bizim seçim beyannamemizde detaylı olarak verdiğimiz tedbirler ve projelerle sürdürülecek “toparlanma atılımı” sayesinde, önümüzdeki 10 yıl içinde bu hedeflerin 100 milyon ve 100 milyar dolar  olarak ikiye katlanacağı hususunu, net ve iddialı bir şekilde ifade ediyoruz. Son 7 yıldır bu yönde ve daha ufak çapta sürdürmüş olduğumuz “sağlık turizmi” atılımlarımız, meyvelerini vermeye başlamış ve tüm dünyanın takdirlerini şimdiden toplamıştır. TÜRSAB Yönetiminde 4 yıllık bir dönemde, turizmde ülke tanıtımı ve pazarlaması önde gelmek üzere tüm tıkanıklıkları aşmakta azimli ve iddialıyız.

Bu süreçte, Adana merkezli bir Çukurova potansiyeli ise, bugün yıllardır duraklamaya girmiş olan İzmir kadar değerli ve geçerli bir destinasyon durumundadır. Ege’nin merkezi İzmir’in de hızla toparlanması paralelinde, Çukurova beldeleri kapsamında gelişecek olan turizm endüstrisi, kuşkusuz olarak Türk Turizminin önde gelen ilk 5 yöresi arasında yer alacaktır. Yeni hava limanı ile birlikte planlı ve bilinçli olarak sürdürülecek atılımlarla, Çukurova tarımında kaybedilen kanların fazlasıyla telafi edilmesiyle, çok sağlıklı ve genç bir turizm yöresine Adana’nın artık hazır olması gerekiyor. Bu bakımdan, hızlı ve yenilikçi atılımlara destek olmak üzere Adana’da turizme farklı bir bakış tavsiye ediyoruz.”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al