Hotivi

Gülümsemenin Büyüsünü Anlattı - Adana UlusAdana Ulus

20 Haziran 2021 - 06:59

Gülümsemenin Büyüsünü Anlattı

Gülümsemenin Büyüsünü Anlattı
Son Güncelleme :

03 Mayıs 2015 - 9:30

Adana Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “Gülümsenin Büyüsü” semineri ile belediye çalışanları, gülümsemenin büyüsüne kapıldı.gulumsemenin_buyusu_belediye_calısanlari (2)

Psikolog-yazar Kutay Ürkmen tarafından verilen İletişim Yöntemleri ve Etkili İletişim seminerinde, gülümsemenin sağlığa iyi geldiği ve güven aşıladığı vurgulandı.

“Gülümsemenin büyüsü” adlı eğitimleriyle yetişkinlere gülmeyi hatırlatan Psikolog Kutay Ürkmen, “Bir çocuk günde 300-400 kez gülüyorsa, bu sayı yetişkinlerde 15-20 arası bir ortalamaya iniyor” dedi.gulumsemenin_buyusu_belediye_calısanlari (1)

Ürkmen, “ Çalıştığım yerde yöneticiler ve çalışanlar çok az gülüyorlardı. Yöneticiler ne kadar asık suratlıysa o kadar iyi yönetici olarak kabul ediliyordu. Herhalde o yılların bana kazandırdığı farkındalıkla beraber hayatta bunun çok eksik olduğunu hissettim. Gülümsemenin hayatta neleri değiştirebileceğini görünce bunu mesleki hedef olarak koymaya karar verdim. Yapılan araştırmalarda okul öncesi çocukların günde 300-400 kez güldüğü tespit edildi. Ama bu sayı yetişkinlere geldiğimizde 15-20’lere kadar düşer. Peki, niye yetişkinler gülmüyor? Biz tecrübe dediğimiz kavramı iyi tanımlayamıyoruz” dedi.gulumsemenin_buyusu_belediye_calısanlari (3)

İnsanlar yaş aldıkça güvenmemeyi, her şeye şüphe ile bakmayı ve kaygıyı öğrettiklerin altını çizen Ürkmen; “ Hayat bize bunları öğretiyor. Yaş aldıkça bireylerin hayal güçlerini de kaybettiklerini bir örnekle açıklıyor. Seminerlerimde slaytlardan birinde düz beyaz zeminde siyah bir noktanın olduğu bir görsel gösteriyorum. Ve hangi üniversiteye gitsem en fazla 3-4 farklı yanıt alıyorum. Rektöründen öğrencisine kadar, herkes birbirine yakın cevaplar veriyor. Aynı görseli okul öncesi eğitim alan çocuklara gösterdim. Ve inanılmaz yanıtlar aldım. Biri ‘Babaannemin tansiyon ilacı’ dedi. Diğeri ‘Melis’in gözleri’ dedi. Çünkü O, Melis’i seviyordu. Diğer bir çocuk ‘Babamın bana alacağı bisikletin lastiği’ dedi. Ortada bisiklet yok. Bizler yetişkinler olarak birçok eğitim aldık ancak o çocuklar gibi hayal edemiyoruz. Nedir bizi bu cümleleri söylemekten alıkoyan? Aldığımız her eğitim bizi biçimlendiriyor. Ve biçimlendikçe çocukluktaki kadar gülemiyoruz. Güne nasıl başlarsak öyle gider. Güne pozitif başlarsak bu tüm güne yansıyacaktır. Sabah kalktığınızda ilk olarak sevdiğiniz sizi yormayacak bir müzik açın. Ve bu müzik eşliğinde hazırlanın. Aynanın karşısında iken bir de yüzünüze bir gülümseme kondurun. Her şeyin bir anda iyiye doğru nasıl değişeceğini göreceksiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

İnsanlara gülümseyerek neleri kazanabilecekleri ve tam tersine gülümsemeyerek hangi fırsat kapılarının yüzlerine kapanacağı dair deneyimlerini paylaşan Psikolog-yazar Kutay Ürkmen, verdiği örneklerle belediye çalışanlarını gülümsetmeyi başardı.

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
takipçi satın al