rolex replica watches was captivated with the watchmaking arena paintings .

GÜNAYDIN MHP VE AKP’NİN OY ORANINI AÇIKLADI - Adana UlusAdana Ulus

4 Temmuz 2022 - 16:02

GÜNAYDIN MHP VE AKP’NİN OY ORANINI AÇIKLADI

GÜNAYDIN MHP VE AKP’NİN OY ORANINI AÇIKLADI
Son Güncelleme :

23 Nisan 2018 - 1:54

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Doç. Dr. Gökhan Günaydın, MHP’nin oy oranının yüzde 6-7 bandında olduğunun tüm anketlerde doğrulandığını belirterek, “MHP’nin barajın altında olduğu konusunda herhangi bir tereddüt yoktur. İyi partinin oy oranı da MHP’nin oy oranının üstündedir. AKP, MHP’den gelecek oylara muhtaç durumdadır. Çünkü son yapılan kamuoyu yoklamaları AKP’nin oylarının yüzde 41-42 düzeyinde göstermektedir” dedi. Günaydın, AKP’nin MHP’den gelecek oylara muhtaç durumda olduğunu söyledi.

CHP Adana İl Örgütü’nün davetlisi olarak Adana’ya gelen PM Üyesi Doç. Dr. Gökhan Günaydın, İl Başkanı Ayhan Barut ve Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen’le birlikte il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

İl Başkanı Ayhan Barut, alınan erken seçim kararıyla AKP iktidarının artık ülkeyi yönetemediğinin tescillendiğini söyledi. Barut, “Erken seçim, 16 yıllık iktidarları döneminde sona gelindiğinin kararıdır” dedi. Çarpıcı ekonomik verilerle ülkenin geldiği durumu özetleyen Barut, şöyle devam etti:

“Ey faiz lobisi demekle dolar kuru aşağı düşmüyor, ekonomi çok kötü. Akaryakıta 5 gündür zam yapılmıyor. Banka faizleri yüzde 11’lerden yüzde 20’lere çıktı. 2002’de 1 lira olan dolar kuru 4,2 liraya geldi dayandı. İç ve dış borçlanmanın 3 trilyon 604 milyar liraya yani yaklaşık 880 milyar dolara dayandığı bir ekonomide çarkın dönmeyeceği bir noktaya geldik. OHAL altında, özelleştirmelerin gölgesinde seçime gidiyoruz. 1986-2002 yılları arasında yaklaşık 7 milyar dolarlık özelleştirme yapılırken, AKP’nin iktidara geldiği 2002’den bugüne 60 milyar dolarlık özelleştirme yapılmış. Ekonomi, tarım, emekliler, işçi, memur kötü durumda. Üretici mazot, gübre alacak parayı bulamıyor, Dolayısıyla 16 yıllık saltanatın, hükümdarlığın sonu gelmiştir. Tüm unsurlarımızla 24 Hazirandaki seçimlere hazırlanıp bir yaz güneşiyle 25 Haziran sabahına uyanmamız gerekiyor. Bu nedenle OHAL’de, bu halde seçimi kazanmamız gerekiyor. Başka yolu yok bizim için. Örgüt olarak değil 24 Haziran, takvim el veriyorsa 24 Mayısta da olsa biz bu seçime hazırız ve bu maçı alacağız.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçmişteki erken seçim çağrılarını ve sonuçlarını anımsatarak sözlerine başlayan PM Üyesi Doç.Dr. Gökhan Günaydın, mevcut hükümetin görev süresinin bitimine 17 ay kala erken, baskın bir seçim kararı aldığına dikkati çekti. Günaydın, “Devlet Bahçeli açıklamasında diyor ki, ‘Türkiye’nin artık beklemeye tahammülü kalmamıştır. İstikrarı ve dengeyi muhafaza edebilmek açısından bu erken seçimi yapmak zorundayız’. Kendi ağızlarından bu ülkenin yönetilemez noktada olduğunu itiraf etmektedirler. Bu nedenle seçim öne alınıyor” diye konuştu.

“İYİ PARTİ’NİN OY ORANI MHP’NİN OY ORANININ ÜSTÜNDE”

AKP ve MHP’nin seçimi erkene almak için birbirinden farklı gerekçeleri olduğunu ifade eden Günaydın, yapılan kamuoyu araştırmalarından çıkan ortak sonuçları açıkladı. Günaydın, “MHP’nin şu andaki oy oranı yüzde 6-7 civarındadır. Bütün anketlerde de bu bilgiler doğrulanmaktadır. Barajın altında olduğu konusunda herhangi bir tereddüt yoktur. İYİ partinin oy oranı da MHP’nin oy oranının üstündedir. Devlet Bahçeli ve MHP, İYİ partiyi seçime sokmamanın hesaplarını yapmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Bir siyasi partinin seçime girebilmesi için Anayasa’da yer alan koşulları da aktaran Günaydın, İYİ Parti’nin bu gerekleri karşılayamadığı  iddiasını hatırlattı. CHP’nin, MHP ve İYİ Parti arasındaki ilişkinin  bir tarafı olmadığının altını çizen Günaydın, “Ama demokrasinin tarafıyız. Bu memlekette oy vermek isteyen insanların ha partisini kapatmışsın ha o partinin seçime girmesini engellemişsin. Ne farkı var? AKP ve MHP seçim tarihini buraya çekerek İYİ partiye kayacak oyları engelleme ve kendilerine bir olanak yaratma telaşı içindeler” ifadelerini kullandı.

AKP’nin ise MHP’den gelecek oylara muhtaç durumda olduğunu savunan Doç. Dr. Günaydın şöyle devam etti: “Yapılan son kamuoyu yoklamaları AKP’nin oylarını yüzde 41-42 düzeyinde göstermektedir. Yüzde 41-42 AKP oyuna yüzde 6-7 MHP oyu eklendiğinde 47-48 bandında kalmaktadırlar. MHP oyunu alamadığı durumda, yani Cumhur ittifakını toparlayamaması durumunda yüzde 50 bandına yaklaşması dahi sözkonusu olamamaktadır. Dolayısıyla MHP’nin açmazları doğal olarak AKP’nin açmazları haline gelmektedir.”

“ÖNSEÇİM YAPMAYA UYGUN ZAMAN YOK”

CHP Merkez yönetiminin Salı günü Parti Meclisi’ni, Cuma ve cumartesi günleri de il başkanlarını toplayıp süreci değerlendireceğini ve Cumhurbaşkanı adayını kamuoyuna açıklayacağını dile getiren Günaydın, seçim takviminde milletvekili adaylarının belirlenmesi için önseçim yapılmasına uygun bir zamanın olmadığını vurguladı. Günaydın, “Dolayısıyla CHP Genel Merkezi, kontenjan adaylarını belirleme konusunda çalışmalar yapacaktır. Ancak hiç kuşku yok ki, bu çalışmalar illaki örgütle ve halkın nabzının tutulması yöntemiyle yapılacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adaylardan birinin yüzde 50+1’i oyu alamaması durumunda 8 Temmuzda ikinci tur seçimin yapılacağını anımsatan Doç.Dr.Günaydın, “Umuyoruz, görüyoruz, ve diliyoruz ki; Türkiye 25 Haziranda meclis çoğunluğu itibarıyla bugünkünden çok farklı bir sabaha uyanacak. 9 Temmuz sabahı Türkiye çağdaş, demokrat bir cumhurbaşkanıyla yoluna devam edecektir. Artık bu karanlık tünelin sonuna gelinmiştir” diye konuştu.

Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen de ikinci tura kalmadan seçimi kazanmak gerektiğini söyledi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.