13 Kare Sanat Festivali
Manşet Haber 4.11.2012 13:27:41 0

13 Kare Sanat Festivali

13 Kare Sanat Festivali

 

 

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen ve bu yıl 14’ncüsü yapılacak olan 13 Kare Sanat Festivali hazırlıklarına başlandı.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, toplantının açılışında engellilerle ilgili yapılançalışmalar hakkında bilgi verdi. “Herkesin kartviziti engelsiz olsun” sloganıyla görme engelliler için Braille alfabesiyle bastırdığı kartvizitleri konuklara dağıtan Aldırmaz, belediye otobüs filosundaki otobüsleri de engelsiz hale getirdiklerini vurguladı.

13 Kare Sanat Festivali öncesi gerçekleşen toplantıya katılımları nedeniyle meslek oda, sivil toplum kuruluşları ile kültür ve sanat dernekleri temsilcilerine teşekkür eden Zihni Aldırmaz, “Festivali, Adana’nın en seçkin ve etkin 35 kuruluşu ile birlikte yapmaktan gurur duyuyoruz. Sizlerin katkısı olmasa, bu festivialinde bir anlamı olmaz” dedi. 13 Kare Sanat Festivali’nin, Altın Koza Film Festivali’nden sonra en büyük etkinlik olduğunu vurgulayan Zihni Aldırmaz, ayrıca 2013 yılının Nisan ayında “Portakal Çiçeği Festivali” yapacaklarını da anlattı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sanat Danışmanı ve 13 Kare Sanat Festivali Koordinatörü Dr. Haluk Uygur da, çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Katılımcılara teşekkür eden Uygur, “Ortak sanat için biraraya geldik. Davetimizi aldığımızda ayağa kalktınız, şahlandınız. Bu da Adana’nın sanat potansiyelini açık bir şekilde gösteriyor” şeklinde konuştu.

4-8 Aralık 2012 tarihlerinde gerçekleşecek festivali “Ustaların Buluşması” olarak niteleyen Dr. Haluk Uygur, “Paneller, söyleşiler, sergiler, konserler, tiyatro oyunları ve çalıştay gibi etkinliklerin yeraldığı festivali Adana’daki 35 önemli kurumla birlikte yapıyoruz” dedi. Dr. Haluk Uygur, “Turhan Selçuk Söz Çizginin Karikatür Sergisi”nin de izlenime sunulacağı festivale Etem Çalışkan, Özcan Ağaoğlu, Genco Erkal, Sıtkı Fırat, Esin Çelebi, İzzet Keribar, Gültekin Çizgen, Ali Öz, Mesut Dikel, İlham Enveroğlu, Ömer Tayfur gibi isimlerin de katılacağını belirtti.

13 Kare Sanat Festivali’nde ADASO’nun öncülük yaptığı “Adanayı Seviyorum” mesajının kullanılacağını, logolarda yer alacağını anlatan Dr. Haluk Uygur, “Çünkü bizler, Adana’yı sevenlerin biraraya geldiği insanlar olmak istiyoruz” dedi.

Festivalin başka bir hedefinin de Tepebağ’dan çıkartılan ancak halen New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen Sansneferu Heykeli’ni Türkiye’ye getirmek olduğunun altını çizdi.

Daha sonra toplantıya katılan Adana’daki meslek oda, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile kültür ve sanat dernek yöneticileri söz aldı. Temsilciler, festivalle ilgili fikir ve önerilerini sundular.

 

35 KURULUŞ DESTEK VERİYOR

“Adana Büyükşehir Belediyesi, Altın Koza, Altın Oran Düşünce ve Sanat Platformu, Adana Sinema Derneği, AFAD, Adana Tabip Odası, ADSİAD, Adana Sanayi Odası, Lions Kulubü, Seyhan Rotary Kulubü, Adana Kültür Sanat Derneği, ÇUGİAD, Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Kadın Meclisi, Çocuk Platformu, Gençlik Meclisi, Öğrenci Meclisi, Çukurova Musuki Cemiyeti, Eczacılar Odası Musiki Topluluğu, Adana Valiliği Sevgiye Uzanan Eller T.S.M Korosu, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti T.S.M Korosu, Kent Konseyi Kadınlar Korosu, Adana Barosu Oda Korosu, Akdeniz Kadınlar Koop. Derneği T.S.M Korosu, Adana Mimarlar Odası, TMMOB IKK, Adana Ressamlar Derneği, UNİMA, Adana Tiyatro Derneği,  Anadolu Geleneksel Sanatları Derneği, Adana Çevre Gönüllüleri Derneği, Kadın Eli Derneği,   Çukurova Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kolu”.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°