14. ULUSLARARASI TURUNÇGİL KONGRESİNE HAZIRLIK
Manşet Haber 28.09.2022 08:02:51 0

14. ULUSLARARASI TURUNÇGİL KONGRESİNE HAZIRLIK

14. ULUSLARARASI TURUNÇGİL KONGRESİNE HAZIRLIK

14. Uluslararası Turunçgil Kongresi 6-11 Kasım 2022’de Mersin’de gerçekleştirilecek. 60 ülkeden 2 bin 500’e yakın katılımcı bekleniyor.
Geçen yıl yapılması planlanan ancak coronavirus pandemisi nedeniyle bu yıla ertelenen Uluslararası Turunçgil Kongresi’nde bildiriler, sunumlar, teknik ve turistik geziler, sosyal etkinlikler düzenlenecek. Ayrıca kongre bitiminde Mersin Narenciye Festivali gerçekleştirilecek. Kongre kapsamında Turunçgil Expo yapılması da planlanıyor.
60 Ülke 2500 Katılımcı
Kongrenin paydaşlarından Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz’ı ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Tuncel’e Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neslihan Boyan da eşlik ederken, ziyarette Ulusal Turunçgil Konseyi Yönetim Kurulu Üyeleri ÇÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Özkaya ile Mehmet Ateş de bulundu.
Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kaçmaz, ilki 1968 yılında Amerika’da gerçekleştirilen Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin bu tarihten itibaren her 4 yılda bir turunçgil üreticisi ülkelerin katılımı ile dünyanın çeşitli ülkelerinde gerçekleştirildiğini belirtti.
Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, 14. Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin, Türkiye’nin önemli turunçgil merkezlerinden olan Çukurova Bölgesi’nin bu potansiyelinin tüm dünyaya tanıtılmasına önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek, Çukurova Üniversitesi olarak Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan kongrenin paydaşı olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi.
Çukurova Üniversitesi olarak sanayide olduğu gibi üniversite-tarım işbirliğine de büyük önem verdiklerini ifade eden Tuncel, Çukurova Üniversitesi Subtropik Meyveler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin 150 tür narenciyeyi bünyesinde barındırarak yerli gen kaynaklarını narenciye koleksiyonu bahçesiyle korunduğunu söyledi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°