2 bin 924 başkandan sadece 26’sı kadın
Manşet Haber 5.12.2012 13:08:53 0

2 bin 924 başkandan sadece 26’sı kadın

2 bin 924 başkandan sadece 26’sı kadın

Adana(Ulus)--Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, kadınlar için artık seçmenin yetmediğini, seçilmek ve yönetmek istediklerini vurguladı.

5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verilişinin 78. Yıldönümü nedeniyle CHP İl Binası’nda düzenlenen basın toplantısında yeni CHP’lilere parti rozeti de takıldı. Çeşitli mahallelerdeki ev kadınları, iş kadınları, avukatlar ve bazı meslek gruplarındaki yeni üyeler CHP rozeti takmanın mutluluğunu yaşadı.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, “Seçme ve seçilme hakkının tanınması, kadın hareketlerinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelesinin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde TBMM’de 5 Aralık 1934 tarihinde gerçekleşmiştir. Kadınların 19. Yüzyılda başlayan haklı mücadeleleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucunda birçok Avrupa ülkesinden daha önce seçme ve seçilme hakkı elde edilmiştir” dedi.

“KADINA YER VERİLMİYOR”
Aradan geçen 78 yıllık süreçte kadınların kazanımlarını daha da ileriye taşıması beklenirken, bugün itibariyle gelinen noktanın hiç de iç acıcı olmadığını kaydeden Av. Çinkılıç, “12 Haziran 2011 genel seçimlerinde TBMM’deki 550 milletvekilinden sadece 78’i, hükümetteki 26 bakandan 1’i kadındır. Ülkemizde yerel yönetimlerde kadın oranı yüzde 2.5’tir. 2 bin 924 belediye başkanının 26’sı, 34 bin 210 muhtardan 65’i kadındır. 2012 yılında karar alma süreçlerine katılım durumuna bakıldığında da karşımıza aynı kötü tablo çıkmıştır. 81 valinin 1’i, 103 rektörden 5’i, 428 vali yardımcısından 7’si, 795 kaymakamdan 22’si, 80 müsteşar yardımcısından 3’ü kadın. 26 müsteşar arasında hiç kadın yok. Sendikaların, TOBB, TZOB, TESK gibi STK’ların yönetim kurullarında da hiç kadın yok” diye konuştu.
Anayasa ve yasa önünde kadın ve erkeğin eşit olmadığını söylemenin yetmediğini, kadınların anayasa ve yasalarla zorunlu kılınan özel önlemlerle desteklenip güçlendirilmesinin önemini vurgulayan Av. Çinkılıç, şunları söyledi:
“Asıl olan sonuçlarda eşitlik anlayışıdır. Seçme ve seçilme hakkı bir yurttaşlık hakkıdır. Anayasa ile güvence altına alınmış olan bu hak, erkek egemen yapının kontrolüne terk edilmemelidir. Bu nedenle biz kadınlar, devrimci talebimiz olan yüzde elli yani eşit hak istemini savunuyoruz. Eğitimde, siyasette, yönetim kadrolarında, karar alma mekanizmalarında yani hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olmak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, eğitim, sağlık, istihdam, siyaset ve toplumda kadınların erkeklerle eşit, özgür ve dayanışma içinde yaşayabilecekleri bir Türkiye yaratmak ve cumhuriyetle kazanılmış haklarının korunarak yaşatılması için mücadele ediyoruz. Kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar ve yönetim organları da dahil olmak üzere hayatın her alanında eşit temsil eşit katılımnının sağlanması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kadın erkek eşitliğini demokrasinin ve tüm toplumun güçlenmesi için olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görüyoruz. Bugün 5 Aralık Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü. Artık seçmek yetmiyor, seçilmek ve yönetmek istiyoruz.”

YENİ ÜYELERE ROZET TAKILDI
Konuşmaların ardından CHP İl Başkanı Orhan Sümer, İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, ADD Şube Başkanı Mehmet Göl, Seyhan İlçe Kadın Kolları Başkanı Nevin Biçer, Saimbeyli Kadın Kolları İlçe Başkanı Songül Doğantimur ve CHP İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu üyeleri tarafından CHP’ye yeni katılan üyelere parti rozeti takıldı. CHP’ye üye olan yeni kadınların mutlulukları yüzlerine yansıdı.

YAZARLAR

36.3° / 23.2°