21 bin kişi organ bekliyor
Manşet Haber 8.11.2012 00:12:27 0

21 bin kişi organ bekliyor

21 bin kişi organ bekliyor

Adana(Ulus)--Adana İl Sağlık Müdürlüğü organ nakli bekleme listesinde 21 bin kişinin kadavradan organ nakli beklediğini açıkladı.

Organ Bağış Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından birisinin; tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar olduğu,  ülkemizde organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olduğu vurgulandı.

Sağlık bakanlığı Organ Nakli Bekleme listesinde 21 bin kişinin kadavradan organ beklediği ifade edilen İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Ülkemizdeki 60.000'e yakın kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, böbrek hastaları kadar şanslı değillerdir, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmektedir.

18 yaşını dolduran ve akli dengesi yerinde olan kişiler yaşamlarını yitirdikten sonra, kullanılmak üzere organ ve dokularını bağışlamak istediklerinde, il ve ilçe devlet hastanelerinde bulunan organ bağış bürolarına, organ nakil merkezlerine ve organ nakli ile ilgili derneklere başvurarak organ bağışında bulunabilirler. Organ bağışına olumlu yaklaşan kişilerin bu durumu önceden aile içinde konuşmaları oldukça faydalıdır.

Ülkemizde organlar Sağlık Bakanlığı bünyesinde kurulmuş olan Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi içerisinde dağıtılmaktadır. Sistemin amacı; ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasına gerekli koordinasyonu sağlamak, sınırlı sayıda temin edilebilen organ ve dokuları, bilimsel kurallara tıbbi etik anlayışına uygun olarak adaletli bir biçimde en uygun hastalara, en kısa süre içerisinde naklini sağlamaktır.”

122 ORGAN BAĞIŞI

Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezinin Adana, Mersin, Gaziantep, Hatay, Niğde, Osmaniye, Kilis, Kahramanmaraş ve Kayseri illerindeki Kadavradan (ölüden) organ bağışıyla ilgili koordinasyonu sağladığı anımsatılan İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasında, Adana Bölgesinde, 2007’den bu yana beyin Ölümü geliştiği tespit edilen 438 vakadan 122’nin ailesinin organ bağışında bulunduğu, organ bekleyen 370 hastanın, yakınlarının organları ile yeniden hayata tutunmasını sağladığı kaydedildi

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°