5 İşçinin cansız bedenine 1 yıldır ulaşılamadı
Manşet Haber 24.02.2013 11:22:25 0

5 İşçinin cansız bedenine 1 yıldır ulaşılamadı

5 İşçinin cansız bedenine 1 yıldır ulaşılamadı

Adana(Ulus)--TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer Gökdere Köprü Barajı inşaatında meydana gelen patlamanın üzerinden tam bir yıl geçmesine rağmen beş işçinin cansız bedenlerine ulaşılamadığını, yargı sürecinde ise sorumluların belirlenmesinde, hesap sorulmasında kamuoyunun bilgilendirilmediğini iddia etti.

nazim_bicerAdana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Nazım Biçer, Gökdere Köprü Barajı inşaatında meydana gelen patlamanın yıl dönümünde yaptığı açıklama şu görüşlere yer verdi:

24 Şubat 2012 tarihinde Göksu Nehri üzerinde bulunan Ergenuşağı Köyü yakınlarında bulunan Gökdere Köprü Barajı inşaatında mekanik tünel kapağının kopması sonucunda 10 işçi hayatını kaybetmiş, meydana gelen iş kazasının ardından tam bir yıl geçmesine rağmen beş işçinin cansız bedenlerine ulaşılamamış,yargı sürecinde ise sorumluların belirlenmesinde, hesap sorulmasında kamuoyu bilgilendirilmemiştir.

Barajlar, önemli ve her aşamasının titizlikle yapılması gereken mühendislik uygulamalarıdır. Yerin seçimi, havzanın su debisi, projenin buna uygun üretilmesi, doğru malzeme seçimi önemlidir ve uygulamanın her aşamasının denetiminin yapılması gerekmektedir.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNDE SINIFTA KALINDI

Baraj inşaatı tamamlanmadan gövdede su tutulmaya başlanmış olması, mansap bölgesinde işçilerin çalışmaya devam etmesi felakete davetiye çıkartmıştır. Dolayısıyla, barajın mansabında çalışma yapan işçiler hayatını kaybetmiştir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yaşanan zafiyet ve dikkatsizlikler can ve mal kaybına yol açmıştır.

KAZA UNUTTURULMAYA ÇALIŞILDI

Yaşanan elim kaza sonucunda, Adana İl Koordinasyon kuruluna bağlı İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulları tarafından oluşan teknik heyet yerinde incelemeler yapmış, yapılan inceleme ve araştırma sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmıştır.”

Sekreteri Nazım Biçer, TMMOB teknik heyetini araştırma ve inceleme sonucunda sorumlulara sordukları soruların yanıtsız kaldığını da ifade ederek, “Adana İl Koordinasyon Kurulu olarak, unutturulmaya çalışılan ve toplamda on işçinin hayatına mal olan bu elim iş kazasının yıldönümünde, sorumlularının cezalandırılması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi konularında takipçi olduğumuzu bildirir, acılı ailelerimize sabırlar dileriz.” dedi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°