“7 SES 7 NEFES” ALBÜMÜNÜN TANITIMI
Manşet Haber 26.05.2023 10:25:49 0

“7 SES 7 NEFES” ALBÜMÜNÜN TANITIMI

“7 SES 7 NEFES” ALBÜMÜNÜN TANITIMI


Adana’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Adana'mızdan Türküler' projesinin devamı olan “7 Ses 7 Nefes” albümünün tanıtım yapıldı.

Adana Müze Kompleksinin tarihi atmosferinde gerçekleştirilen programda, Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğretmen ve öğrencilerinin derlediği birbirinden değerli yedi Anadolu türküsü seslendirildi.

Vali Dr. Süleyman Elban, sözlü geleneğimizin en nadide ögelerinden birinin türkülerimiz olduğunu söyledi. Kadim Anadolu kültürümüzden süzüle süzüle günümüze kadar gelen türkülerimizi geleceğe taşımanın milli bir sorumluluk olduğunu ifade eden Vali Elban, bu sorumluluk bilinciyle bu güzel albümü oluşturan Çukurova Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümü öğretmen ve öğrencilerini kutladığını kaydetti.

Albümde yer alan Kurusa Fidanın (Kırşehir), Oy Asiye (Karadeniz), Rodop Dağları (Rumeli), Nemdi Balam (Azeri), İndim Geldim Silifke'den (Silifke), Yayla Yollarında (Burdur) ve Adana Yollarında (Adana) türkülerinin yanı sıra Çökertme Zeybeği, Gel Adanalı Kız ve Mendilimin Ucuna türküleri seslendirildi. Programa katılanlara keyifli dakikalar yaşatan öğrenci ve öğretmenlerin performansı büyük beğeni topladı.

Programa Vali Dr. Süleyman Elban'ın yanı sıra; Vali Yardımcısı Adem Arslan, Çukurova Kaymakamı Mustafa Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Koçak, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.YAZARLAR

36.3° / 23.2°