7 şiddetinde deprem uyarısı
Manşet Haber 16.02.2014 20:10:58 0

7 şiddetinde deprem uyarısı

7 şiddetinde deprem uyarısı

prof dr mustafa lamanÇukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Geoteknik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Laman, Ülkemizin deprem kuşağında yer aldığını, 7 ve üzeri büyüklükte depremlerin her an olabileceği uyarısında bulundu.

Hangi zeminlerin zayıf olduğu ve çözümleri konusuna da değinen Prof. Dr. Mustafa Laman, “Bölgemiz ve Ülkemiz deprem kuşağında yer aldığından, 7 büyüklüğünde ve üzerinde her an deprem olabilir. İnşaatçılar olarak depremlere hazır olacağımız çalışmalar yapıyoruz. Bozuk zemine inşaat yapılacaksa, yerinde yöntemlerle ıslah edilebilir.” dedi.

Laman, geoteknik mühendisliği, zemin etütleri, zeminlerde sıvılaşma, zemin ıslah yöntemleri, iksa yöntemleri ve diğer güncel konulara da değinerek katılımcıları bilgilendirdi.

Çukurova Bölgesi’nde özellikle Adana’nın güneyinde yerleşim yerlerinde, yeraltı su seviyesinin de 5-6 metre seviyelerinde olduğu bölgelerde, suyun da etkisiyle alüviyal zemin koşullarının zemin taşıma gücü değerini azalttığına ve oturma problemleri yaşandığına işaret eden Prof. Dr. Laman, “Ovada, yeraltı suyunun da etkisiyle siltli-kumlu birimlerin ayrıca, Adapazarı depreminde olduğu gibi, sıvılaşma riski bulunuyor. Bu problem Ceyhan, İskenderun ve hatta Akdeniz sahil şeridi boyunca batıya doğru da var olduğunu biliyoruz. Ovada ana kaya 180-200 metre mertebelerinde, oldukça derinde kalıyor. Kuzey Adana’da ise, ana kaya yüzeye çok daha yakın olup bazı kısımlarda bu 20-30 santimetreye kadar iniyor. Zemin etüdü tüm projeler için çok önemli.” diye konuştu.

AGİD Başkan Yardımcısı ve İnşaat Komitesi Başkanı Hakkı Polat da, derneğin çalışmaları hakkında bilgiler vererek, bine yakın üye ile Adana’nın en büyük işadamları derneği konumunda olduklarını söyledi.

Anadolu Girişimci İşadamları Derneği’nin organize ettiği programa AYAMDER Başkanı Murtaza Kılçık, Adana Koza İşkadınları Derneği Başkanı Arzu Göktepe, Adana Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Rabia Ülkü Uçar, Mersin ASİAD, Osmaniye OGİAD, Dörtyol DÖGİAD, Kozan KOGİAD, Ceyhan CEYGİD, Adıyaman ASGİAD, Hatay BİRSİAD, İskenderun KİSİAD, Şanlıurfa ŞUGİAD, Adana Mimarlar Odası ve Burç BUGİAD’dan çok sayıda inşaatçının yanı sıra AGİD üyesi inşaat firması yetkilileri de katıldı.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°