75. YIL SANAT GALERİSİ NE OLACAK?
YEREL YÖNETİM 24.06.2024 00:15:00 0

75. YIL SANAT GALERİSİ NE OLACAK?

Yaklaşık bir yıl önce yıkılan 75. yıl Sanat galerisi etrafı Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından çevrilmiş olarak duruyor. Ne zaman ihale edileceği, yerine nasıl bir inşaat yapılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Tarihi Kentler Birliği,  Adana Büyükşehir Belediyesi’ni, 75. Yıl Sanat Galeri’sinin Cumhuriyet Dönemi Eseri Rekreasyon Alanlarıyla Bütünleştirerek Tekrar Ayağa Kaldırılması Projesi’ne ödül verdi. 75. yıl Sanat galerisi, 2023 yılının ağustos ayı başında yıkıldı. Yıkım gerekçesi olarak depremden hasar görmesi olarak gösterildi ve yerine yenisinin yapılacağı açıklandı.

Yaklaşık bir yıl önce yıkılan 75. yıl Sanat galerisi etrafı Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından çevrilmiş olarak duruyor. Ne zaman ihale edileceği, yerine nasıl bir inşaat yapılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Atatürk Parkı bitişiğindeki 75. Sanat Galerisi ile ilgili yer alan haberlerden bazıları şöyle:

Adana Büyükşehir Belediyesi 75. Sanat Galerisi tamamen yıkıldı.(8 Ağustos 2023)

https://www.adanaulus.com/haber/75-yil-sanat-galerisi-yikildi-ne-yapilacak-154063.html

KARALAR’DAN YIKIM AÇIKLAMASI

Büyükşehir Belediyesi, yıkımın gerekçeleri ile ilgili bir gün sonra açıklama yaptı. Adana Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Zeydan Karalar, 75. Yıl Sanat Galerisi ile ilgili 11 Ağustos 2023 tarihinde, “Sanatla yeniden bir arada olacağız. 75. Yıl Sanat Galerisi, restore edilecekken depremde ağır hasar almış olması nedeniyle Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca yıkılarak aynısının yapılmasına karar verilmiştir.” paylaşımında bulundu.

https://www.adanaulus.com/haber/zeydan-karalardan-75-yil-sanat-galerisi-paylasimi-154264.html

75. Yıl Sanat Galerisi Projesi ödül aldı
Tarihi Kentler Birliği’nden Adana Büyükşehir Belediyesi’nin, 75. Yıl Sanat Galeri’sinin Cumhuriyet Dönemi Eseri Rekreasyon Alanlarıyla Bütünleştirerek Tekrar Ayağa Kaldırılması Projesi’ne ödül
Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Tescilli Kültür Varlığı Yapısı olan “75. Yıl Sanat Galeri’sinin Cumhuriyet Dönemi Eseri Rekreasyon Alanlarıyla Bütünleştirerek Tekrar Ayağa Kaldırılması Projesi” Tarihi Kentler Birliği’nce Proje Ödülü’ne layık görüldü. Ödülü Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar adına, Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Özlem Kulak, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in elinden aldı.

ÇEKÜL Vakfı ve Akdeniz Tanıtım işbirliğinde düzenlenen Antalya’da yapılan YAPEX Restorasyon Fuarı, 9. yılında da Tarihi Kentler Birliğinin (TKB)  Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nın ödül törenine ev sahipliği yaptı.

36 BELEDİYEDEN 60 PROJE KATILDI

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla 2001 yılından bu yana düzenlenen, Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’na 18’inci yılında 36 belediyeden gelen 60 proje katıldı. Projelerin mimarlık, şehircilik, arkeoloji, sanat tarihi, hukuk ve kent yönetimi alanlarında uzman jüri tarafından değerlendirildiği yarışmada kazanan belediyelere ödülleri Antalya Nâzım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi.

KENTİN TARİHİ KORUNARAK GELECEK NESİLLERE AKTARILIYOR

Geçmişten günümüze kültür beşiği olmuş tarihi kent Adana’nın korunması ve gelecek nesillere aktarılması için Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığı KUDEB Şube Müdürlüğü tarafından önümüzdeki 5 yıllık süreçte çalışmalara hız verilerek, kentin  kültür ve turizmde hak  ettiği  yere getirilmesi amaçlanmaktadır.

 

https://www.adana.bel.tr/tr/haber/75--yil-sanat-galerisi-projesi-odul-aldi#:~:text=Y%C4%B1l%20Sanat%20Galerisi%20Projesi%20%C3%B6d%C3%BCl%20ald%C4%B1,-75.&text=Adana%20B%C3%BCy%C3%BCk%C5%9Fehir%20Belediyesi%20taraf%C4%B1ndan%20haz%C4%B1rlanan,Proje%20%C3%96d%C3%BCl%C3%BC'ne%20lay%C4%B1k%20g%C3%B6r%C3%BCld%C3%BC.

(www.adanaulus.com)

 


Anahtar Kelimeler: . SANAT GALERİSİ OLACAK?

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°