AB raporu dikkate alınmalı
Manşet Haber 13.10.2012 23:06:02 0

AB raporu dikkate alınmalı

AB raporu dikkate alınmalı

Adana(Ulus)--Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu(TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça, AB 2012 İlerleme Raporu’ndaki “İfade ve basın özgürlüğü”, “Basına yönelik siyasi baskı”, “Balyoz ve Ergenekon Davaları”, “Uludere”, “Kürt sorunu”, “MIT Yasası” gibi konulardaki ifadelere dikkat çekerek, “Rapordaki eleştirileri dikkate almak ve çağdaş, ileri demokrasiyi gerçekleştirmek için kararlı adımlar atmaya devam etmeliyiz” dedi.

Süleyman Onatça, açıklamasında şunları söyledi:

“AB İlerleme Raporu, Türkiye’nin son yıllarda hayli durağanlaşan AB ile ilişkilerinin geldiği noktayı gözler önüne seriyor. AB uyum süreci, bir dönem, Türkiye’nin ekonomisini ve demokrasisini güçlendiren, toplumun hayat standardını yükselten birçok reforma öncülük etmiştir. Ancak bu reformların duraksadığını görmekteyiz, rapor da bunun sonuçlarına dikkat çekiyor. Türkiye reform rotasına yeniden girmeli ve AB’ye üyelik yolunda kararlılıkla ilerlemeye devam etmelidir. Ekonomimizdeki gelişmelerle uluslararası planda yakaladığımız prestiji ancak bu şekilde devam ettirebiliriz”

Avrupa Birliği İlerleme Raporu’nda Türkiye ekonomisine, sivil asker ilişkilerine ve anayasa çalışmalarına ilişkin olarak da olumlu değerlendirmelerin yapıldığına dikkat çeken Süleyman Onatça, sözlerini söyle sürdürdü:

“Rapor, Türk ekonomisinin yapısal açıdan sağlam temellere dayalı olduğunu ve Avrupa'daki krize rağmen Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini belirtiyor. Bu memnuniyet verici... Ancak dün açıklanan Orta Vadeli Program’da Türkiye’nin 2012 yılı büyüme oranın ancak %3,2 seviyesinde gerçekleşeceği belirtiliyor. Türkiye’nin %5 büyüme oranına ise ancak 2015’te ulaşması öngörülüyor. Bu büyüme oranlarıyla ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması mümkün durmuyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için, büyümenin yaklaşık %7 hızıyla devam etmesi ve bu seneki gibi %3’lerde kalan senelerin az olması gerekiyor.

Yüzde 5-7 gibi bir ekonomik büyüme oranı yakalayabilmemiz için sanayinin rekabet gücünü artırmamız şart. Bunun için işgücü piyasalarında verimliliği artıracak ve enerji piyasalarında maliyetleri düşürecek reformların hayata geçmesi gerekli.”

Onatça, açıklamasını şöyle tamamladı: “AB üyelik sürecinde izleyeceğimiz kararlı tutum, Türkiye’yi küresel bir çekim merkezi haline getirecektir. Bunun koşullarından biri güçlü ve canlı bir ekonomi, ikincisi ise siyasi olarak tartışılmayan model bir ülke olmaktır. Bu bölgesel ve küresel istikrara katkı için de önemlidir.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°