ABD ilişkilerin iyileştirilmesini istiyor
Manşet Haber 5.12.2012 12:53:05 0

ABD ilişkilerin iyileştirilmesini istiyor

ABD ilişkilerin iyileştirilmesini istiyor

Adana(Ulus)--Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dış İşleri Bakan Yardımcısı Muavini Eric Rubin, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ı ziyaret etti.

ABD Adana Konsolosu John Espinoza ile birlikte Zihni Aldırmaz’ı ziyarete gelen Rubin, ilk kez geldiği Adana’dan çok etkilendiğini söyledi. Rubin, ABD-Türkiye ilişkilerinin daha da gelişmesini arzu ettiklerini söyleyerek, “İlişkilerimiz sürekli gelişiyor ama ben daha da gelişmesini umuyorum” dedi.

Çukurova ile ticareti artırma yollarını aradıklarını belirten Eric Rubin, Suriye konusuna da değinerek, orada yaşanan insanlık dramının üzücü olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Eric Rubin’e Adana ve Çukurova’yı anlattı. “Türkiye’yi tanımak istiyorsanız Adana’yı tanımanız yeterli. Çünkü burada ülkenin 81 vilayetinden insanlar yaşıyor” diye konuşan Zihni Aldırmaz, Çukurova coğrafyasının önümüzdeki 10 yılda İstanbul’dan sonra Türkiye’nin ikinci büyük merkezi olacağını anlattı.

Zihni Aldırmaz, Büyükşehir yasasının değişmesiyle 350 kilometrelik sahil şeridine turizme yönelik altyapı hizmeti götürebileceklerini belirterek, Çukurova’nın sağlık turizmi açısından da elverişli olduğunu kaydetti.

Zihni Aldırmaz, ABD ile Türkiye’nin Çukurova’da birçok sektörde işbirliği yapabileceğini söyleyerek, “Çünkü Çukurova, Ortadoğu, Afrika ve Orta Asya’ya köprü durumunda” şeklinde konuştu.

Suriye’deki sorunun bir an önce çözülmesi dileğinde bulunan Zihni Aldırmaz, bölgeye barış geldikten sonra da yapılacak çok iş olduğunu anlattı.

Ziyarette Zihni Aldırmaz, Eric Rubin’e Toroslara özgü el dokuması kilim ve Çukurova’da Doğa ve Tarih kitabını hediye etti.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°