Adana Antalya’yı geride bıraktı
Manşet Haber 30.12.2012 23:14:02 0

Adana Antalya’yı geride bıraktı

Adana Antalya’yı geride bıraktı

2011 yılındaki nüfus değişim hızlarının 2012 yılında da gerçekleşmesi halinde yılsonunda İstanbul 14 milyon 3 bin 42, Ankara 5 milyon 13 bin 47 kişilik nüfusa sahip olacaklar.

2012 yılı sonu itibarıyla yapılan tahmine göre İzmir, 3 milyon 965 bin 232 kişilik nüfusunu sadece 16 bin 452 artıracak ve 3 milyon 981 bin 684 ile 4 milyon sınırının altında kalacak. Bursa’nın nüfusu 47 bin 466 artarak 2 milyon 699 bin 592’ye, Adana’nın nüfusu 23 bin 847 artarak 2 milyon 132 bin 652’ye, Antalya’nın nüfusu 67 bin 294 artarak 2 milyon 110 bin 776’ya, Konya’nın nüfusu 25 bin 103 artarak 2 milyon 63 bin 568’e yükselecek. Bu hızla Antalya, Adana’yı 2013 yılında geride bırakarak 5’inci büyük il olacak.

Adana-Resimleri-062010 yılı sonunda 73 milyon 722 bin 988 olan, 2011 sonunda 74 milyon 724 bin 269’a çıkan Türkiye nüfusu, benzer artış hızının sürmesi halinde bu yılsonunda 1 milyon 14 bin 880 artışla 75 milyon 739 bin 149’a çıkacak.

İllerin 2010, 2011 yılsonları nüfusu ile benzer hızla değişirse 2012 yılsonu nüfus tahminleri ve artış, azalış miktarları şöyle:

 



























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































İl201020112012Değişim
1İstanbul13.255.68513.624.24014.003.042378.802
2Ankara4.771.7164.890.8935.013.047122.154
3İzmir3.948.8483.965.2323.981.68416.452
4Bursa2.605.4952.652.1262.699.59247.466
5Adana2.085.2252.108.8052.132.65223.847
6Antalya1.978.3332.043.4822.110.77667.294
7Konya2.013.8452.038.5552.063.56825.013
8Gaziantep1.700.7631.753.5961.808.07054.474
9Şanlıurfa1.663.3711.716.2541.770.81854.564
10Mersin1.647.8991.667.9391.688.22320.284
11Kocaeli1.560.1381.601.7201.644.41042.690
12Diyarbakır1.528.9581.570.9431.614.08143.138
13Hatay1.480.5711.474.2231.467.902-6.321
14Manisa1.379.4841.340.0741.301.790-38.284
15Kayseri1.234.6511.255.3491.276.39421.045
16Samsun1.252.6931.251.7291.250.766-963
17Balıkesir1.152.3231.154.3141.156.3081.994
18Kahramanmaraş1.044.8161.054.2101.063.6889.478
19Van1.035.4181.022.5321.009.806-12.726
20Aydın989.862999.1631.008.5519.388
21Denizli931.823942.278952.85010.572
22Sakarya872.872888.556904.52215.966
23Tekirdağ798.109829.873862.90133.028
24Muğla817.503838.324859.67521.351
25Eskişehir764.584781.247798.27317.026
26Erzurum769.085780.847792.78911.942
27Mardin744.606764.033783.96719.934
28Malatya740.643757.930775.62017.690
29Trabzon763.714757.353751.045-6.308
30Ordu719.183714.390709.629-4.761
31Afyonkarahisar697.559698.626699.6951.069
32Sivas642.224627.056612.246-14.810
33Zonguldak619.703612.406605.195-7.211
34Tokat617.802608.299598.942-9.357
35Adıyaman590.935593.931596.9423.011
36Ağrı542.022555.479569.27013.791
37Elazığ552.646558.556564.5295.973
38Batman510.200524.499539.19914.700
39Kütahya590.496564.264539.197-25.067
40Çorum535.405534.578533.752-826
41Osmaniye479.221485.357491.5726.215
42Şırnak430.109457.997487.69329.696
43Çanakkale490.397486.445482.525-3.920
44Yozgat476.096465.696455.523-10.173
45Muş406.886414.706422.6767.970
46Giresun419.256419.498419.740242
47Edirne390.428399.316408.4069.090
48Aksaray377.505378.823380.1461.323
49Isparta448.298411.245377.255-33.990
50Kastamonu361.222359.759358.302-1.457
51Kırklareli332.791340.199347.7727.573
52Düzce338.188342.146346.1504.004
53Bitlis328.767336.624344.6698.045
54Uşak338.019339.731341.4521.721
55Niğde337.931337.553337.175-378
56Rize319.637323.012326.4233.411
57Siirt300.695310.468320.55910.091
58Amasya334.786323.079311.781-11.298
59Kars301.766305.755309.7974.042
60Hakkari251.302272.165294.76022.595
61Nevşehir282.337283.247284.160913
62Bolu271.208276.506281.9075.401
63Kırıkkale276.647274.992273.347-1.645
64Bingöl255.170262.263269.5537.290
65Burdur258.868250.527242.455-8.072
66Karaman232.633234.005235.3851.380
67Kırşehir221.876221.015220.157-858
68Karabük227.610219.728212.119-7.609
69Yalova203.741206.535209.3672.832
70Erzincan224.949215.277206.021-9.256
71Sinop202.740203.027203.314287
72Iğdır184.418188.857193.4034.546
73Bartın187.758187.291186.825-466
74Bilecik225.381203.849184.374-19.475
75Çankırı179.067177.211175.374-1.837
76Artvin164.759166.394168.0451.651
77Gümüşhane129.618132.374135.1892.815
78Kilis123.135124.452125.7831.331
79Ardahan105.454107.455109.4942.039
80Tunceli76.69985.06294.3379.275
81Bayburt74.41276.72479.1082.384
Türkiye73.722.98874.724.26975.739.1491.014.880

Kaynak: TÜİK, 2012 tahmini ve değişim miktarları www.551vekil.com

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

38.6° / 26.5°