Adana Cazibe Merkezi olacak
Manşet Haber 22.12.2012 22:50:39 0

Adana Cazibe Merkezi olacak

Adana Cazibe Merkezi olacak

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Ali Demirçalı, “CHP iktidara geldiğinde Adana yeniden katma değer üreten bir kent olacak. Yeniden cazibe merkezi haline gelecek” dedi. 

TBMM Muhalefet Kulisinde EKSPRES Gazetesi’nden İnci Gül’ün sorularını yanıtlayan Demirçalı, Cumhuriyet Halk Partisi’nin son dönemde kendini yenilediğini belirterek, Kemal Kılıçdaroğlu’nun önümüzdeki genel seçimlerde başbakan olacağına inananlardan biri olduğunu söyledi. Ali Demirçalı, “CHP iktidarında, Adana yeniden zenginliğiyle, muhteşemliğiyle anılacak. Ben bunun garantisini veriyorum” diye konuştu.

inci-demircaliGeçmişini inkar etmeyen vekil: Ali Demirçalı

Bir fabrika bekçisinin oğlu olarak dünyaya gelen Ali Demirçalı, bundan gocunmuyor, aksine gurur duyuyor. Demirçalı, 12 Haziran Genel Seçimlerinde 4. sıradan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilliğine seçildi. Geçtiğimiz hafta Ankara’da TBMM Muhalefet Kulisinde bir araya geldik. Yanımızda MHP Milletvekili Seyfettin Yılmaz da vardı. Hatta fotoğraflarımızı Seyfettin Yılmaz çekti. Ali Demirçalı ile Adana’yı, sorunlarını, çözüm için yapılması gerekenler konuştuk.

 

Kendinizden bahsedebilir misiniz?

1 Nisan 1965 tarihinde bir fabrika bekçisinin oğlu olarak Elazığ’da doğdum. İlkokulu Elazığ Yürekkaya İlkokulu’nda bitirdim. Ortaokul ve liseyi Adana’da okudum. Refika Halıcılar Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra, liseyi de Ceyhan Lisesi’nde okudum. Daha sonra Doğu Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne girdim. Atıldığım çalışma hayatı nedeniyle üniversite eğitimini tamamlayamadım. 1993 yılında Ara İnşaat, 1998’de AFD Yapı, 1999 yılında Asal Yapı ve 2005’ten itibaren de Astay inşaat şirketinde iş hayatımı sürdürdüm. Halen kendi inşaat işlerimi yürütüyorum. Fidelya Demirçalı ile evliyim, Burak ve Beyza adında iki çocuğum var.

 

Size göre Adana’nın başlıca sorunları nelerdir?

Adana, çok sıkıntılı bir noktada. Sanayisi, tarımı bitmiş durumda.  2 milyondan fazla nüfusa sahip Adana’nın yıllar önce kurulmuş bir tane üniversitesi var. İkinci bir üniversite kuruldu. Çok sevindik, hala ne olduğu belli değil. Yıllar önce kurulmuş bir havaalanımız var. O bile Adana’ya çok görüldü. Zaman içerisinde işlevini yitirecek. Mersin’e ise Çukurova Bölgesel Havaalanı yapılıyor. Adana’nın bir an önce teşvik kapsamına alınması lazım. Tarım politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Burada sadece iş Seyfettin Yılmaz ile Ali Demirçalı’ya düşmüyor. Burada sivil toplum örgütlerine de iş düşüyor. Sanayi Odası’nın da suçu var. Kentin imarı yoksa Mimarlar Odası’nın da taşın altına elini koyması lazım. Ticaret Odası’nın da taşın altına elini koyması lazım. Sadece siyasiler bundan sorumlu değil. Adanalı vekiller elinden geleni yapıyor. Özellikle Seyfettin Bey ve bazı milletvekili arkadaşlarımız ama AK Parti Milletvekillerinin internet üzerinden web sayfalarına girdiğinizde Adana’ya hiçbir katkılarının olmadığını göreceksiniz. CHP Milletvekili olarak, Adanalılar adına Seyfettin Bey ile çalışmalarından dolayı gurur duyuyorum. Adana’ya bir çivi çakan herkese teşekkür ediyorum. Parti ayrımı yapmadan tüm Adana milletvekillerine gelin “Gaziantep Modeli”ni bizde hayata geçirelim. Elele verelim, önce Adana diyelim. Adana yaşanabilir kent sıralamasında çok çok gerilerde. Kamu yatırımlarında çok çok gerilerde. Adana’yı önce bir cazibe noktasına getirelim. Bunun içinde Meclis’te ne gerekiyorsa yapalım. Ben buna hazırım.

 

İktidar partisi ve diğer siyasi partilerin Adana milletvekilleri ile birlikte hareket ettiğiniz konular oluyor mu?

Sürekli görüşmelerimiz oluyor. Onlar da Adana milletvekilleri, onlar da bir irade temsil ediyor. Zaman zaman çağrı yapıyoruz. Bir araya gelelim, Adana’nın sorunlarını masaya yatıralım. Bir an önce yatırımcıların önündeki engelleri kaldıralım. Adana’yı tekrar cazibe noktasına taşıyalım, katma değer üreten bir kent haline getirelim. Ama bu çağrımız çok karşılık bulmuyor.

 

AK Parti Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç, Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile Adana’ya yönelik iki ayrı yatırım için proje hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi.  Siz ise AK Parti Milletvekillerinin çalışmadıklarını ileri sürüyorsunuz. Bunda bir tezatlık yok mu?

AK Parti’nin 10 yıldır Adana için bir şey yaptığını bana söyleyebilir misiniz? Sürekli bahsediyorlar. Sürekli bilgi kirliliği yaratıyorlar. Çok temiz arkadaşlar, pırlanta gibi arkadaşlar. Bu arkadaşlarımızın böyle tertemiz kalmaları lazım ve Adana’ya son 10 yılda bu iktidarın bir çivi çaktığına inanmıyorum. 100 yataklı bir hastaneyi 10 yılda açamadılar. Yaptıkları bir hastane var. Yeni açıldı, koridorlarda hasta muayene ediyorlar. Standartlara uygun değil. Denetim yok, kontrol yok. İşi bilen ekipleri yoktur. Kontrolde bir zafiyet var. Plan ve projesine dahi bağlı kalınamamış ya da o plan ve projeyi kim hazırladıysa, bir sedyenin kaç santimetre olduğunu bilmiyor demektir. Acili yok. 10 yılda 400 yatak azaldı Adana’da. Artmadı. İktidar milletvekillerinin Adana için bir şey yapmadıklarını düşünüyorum. Onların Adana’yı konuşmaya yüreği, cesareti yetmez. Adana için bir şey talep edemezler. Çünkü bir sonraki seçimde listede yer bulamayacaklarını düşünecekler. Ondan dolayı sesleri çıkmıyor.

 

Peki, CHP iktidara gelirse, siz de şuanda olduğu gibi aynı bu şekilde Adana’yı savunacak mısınız?

CHP iktidara geldiğinde Adana yeniden katma değer üreten bir kent haline gelecek. Yeniden cazibe merkezi haline gelecek. Ben bunun garantisini veriyorum. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, Adana yeniden zenginliğiyle, muhteşemliğiyle anılacak. Adliye olayları ile değil, daha önce olduğu gibi Yeşilçam filmlerine konu olacak. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, Adana; yaşlıların, gençlerin, çocukların, engellilerin yaşayabileceği, tercih edebileceği bir kent olacak. Bundan emin olun. Adana’nın sosyal demokrat anlayıştaki yerel yöneticilere ihtiyaç var. Birçok belediyemiz bu anlayışta değil. Bilgisiz, birikimsiz, vasıfsız başkanların elinde Adana, sadece betonlaşıyor. Yani imar rantını iyi bilen belediye başkanlarının elinde betonlaştı. Tarım alanlarının imarı açılmasının Adana’ya ne katkısı olmuştur, ne de tarıma katkısı olmuştur.

 

Belediye Başkanlıklarına, milletvekillerinin aday adaylığı söz konusu. Siz de aday olmayı düşünüyor musunuz?

Ben, belediye başkanlığını düşünmüyorum. Ama en doğru yöntemlerle adaylarımızı belirleyeceğiz. Partimizin yetkili organları en sağlıklı yöntemlerle adayı belirleyecektir.

 

Partinizin milletvekili Turgay Develi, Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı. Turgay beyi destekleyecek misiniz?

Bu aday adaylığı konusunun şu anda çok erken olduğunu düşünüyorum. Adana’nın bir çok problemi var. Adana’nın yoksulluk, işsizlik, sefalet problemi var. Tarım sektöründe çiftçilerimizin, sanayicilerimizin sorunları var. Kentimizin problemleri var. Ben şimdilik bunlarla ilgileniyorum. Adaylarla, aday adaylarıyla ilgilenmiyorum. Arkadaşımız aday adayı olmuş. Hayırlı olsun. Adanalı bizi oy verip Meclis’e gönderdi. Yasama yapalım diye, aday olalım diye değil.

 

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen 2013 Bütçesi ile Adana’nın kazancı ne olacak?

Bütçenin uygulanabilmesi için yürütme maddesi çok önemli. Fakat geçmişe baktığımızda, bütçeyi iyi yönetemediler. Bir zamanlar Türkiye’yi besleyen Adana’nın geldiği noktaya baktığınızda, bütçenin uygulanmasında çok büyük sıkıntıların yaşandığını hep beraber gördük. Adana’ya baktığımızda Türkiye’yi görüyoruz. O nedenle AKP iktidarının bu bütçeyi doğru uygulayamayacaklarını, doğru yürütemeyeceklerini düşünüyorum. Doğru yürütmüş olsalardı Adana bugün bu noktada olmazdı.

 

“Yeni” CHP’de, eski CHP’nin izleri var gibi… Baktığımızda hala bir iç karışıklık söz konusu.

Değişen dünya düzeninde biz de değişmek zorundayız. Değişmeyen tek şey değişimdir. Buradan yola çıktığımızda Cumhuriyet Halk Partisi içinde bulunduğu şartlara göre, yeni pozisyonlar almak durumunda. Diğer siyasi partiler de aynı şekilde. Yeni CHP’de; yeni anlayış, yeni insanlar, yeni milletvekilleri, yeni yöneticiler… Bu da partimize büyük katkı koyuyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yenisi, eskisi olmaz. Ama anlayışlar değişebiliyor, yenilenebiliyor. Kendini yeniliyor. Bu anlamda baktığımızda olayı çözeriz.

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanı olması ile bir umut, büyük bir beklenti vardı. Ama gelinen noktada CHP’ye oy verenlerin sanki umudu bitti, beklentilerine yanıt bulamadılar.

Hayır, yanlış düşünüyorsunuz. CHP, Kemal Beyden umudunu kaybetmedi. Daha fazla umut içine girdi. Kemal Bey bu ülke için önemli bir değerdir. Ben Kemal Beyin önümüzdeki genel seçimlerde Başbakan olacağına inananlardan birisiyim. Ülkenin ihtiyacı olan bir Genel Başkandır. En kısa sürede Başbakan olması gereken bir isimdir. En bilgili, en birikimli, yaşanmışlıkları olan, devlet terbiyesi almış, oldukça mütevazı bir genel başkandır. Çok duyarlıdır, ülkesini, milletini seven bir devlet adamıdır. Bir genel başkandır. Çok yakın zamanda Başbakan olarak göreceğimize inanıyorum.

 

Eklemek istedikleriniz var mı?

Adana’yı, Adanalıları seviyorum. Ne zaman, hangi noktada bize ihtiyaç duyarlarsa, biz buradayız. Yani Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri olarak sonuna kadar Adana’nın yanındayız.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°