Adana Derbisinde heyecan dorukta
Manşet Haber 6.10.2012 15:59:25 0

Adana Derbisinde heyecan dorukta

Adana Derbisinde heyecan dorukta

Pazar günü oynanacak olan Adana’daki yılın derbisinden önce Adanaspor ve Adana Demirspor'un teknik kurmayları ile takım kaptanları 5 Ocak stadında buluştu. Adana Demirspor Teknik Direktörü Mustafa Uğur ve takım Kaptanı Erman Özğür ile, Adanaspor Teknik Direktörü Levent Eriş ve Adanaspor takım Kaptanı Tuna Üzümcü biraraya gelerek günlerdir konuşulan derbi öncesinde önemli mesajlar verdiler..İşte Teknik heyet ve takım kaptanlarının sohbeti..
'MUSTAFA UĞUR DOSTUM VE DÜZGÜN İNSAN'
LEVENT ERİŞ:Geçen yıl son maçta bir travma yaşadık.Bu travmayı 5 hafta doya doya yaşadık ve şimdi geride bıraktık.Camiamız etkilendi. 5 haftalık maratondan sonra bu travmadan kurtulduk.Dün dünde kaldı ve biz bugünümüze bakıyoruz. Adanaspor'u hedeflediğimiz yere taşıyacağımıza inancımız tam.Adana'nın kesinlikle Süper Lige ihtiyacı var.Adanaspor olarak Süper Lig hedefimiz var ve bunu gerçekleştirmek istiyoruz.Adana Demirspor'un yeni Teknik direktörü Mustafa Uğur hocama başarılar diliyorum.Dostum, düzgün insan ve başarılı olacağına inancım tam.
'BU CAMİANIN İÇİNDE OLMAKTAN GURURLUYUM'
MUSTAFA UĞUR:Levent hocamın şahsımla ilgili sözleri ve düşüncelerine teşekkür ediyorum.Ben de Levent eriş'in Adanaspor ile başarıya ulaşacağına inanıyorum. Adana Demirspor gibi böylesine büyük bir camiaya katılmaktan dolayı mutluyum. Henüz geleli 2 gün oldu ve bu camianın içinde olmaktan gururluyum. Sıkıntılı bir süreçte görev aldığımızı biliyorum ama elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Yakın dostum Levent hocayla karşı karşıya maç yapacağız. Bu derbiden keyif alınsın, 2 takım maç bittiğinde alkışlanması Türk futbolunun aradığı bir olaydır.
'SAVAŞ DEĞİL,OYUN VE EĞLENCE'
LEVENT ERİŞ:5 yıl önce Adana Demirspor'un teknik direktörüydüm ve bu derbiyi yaşadım.Şimdi Adanaspor'un teknik direktörü olarak bu heyecanın içerisinde olacağım. Profesyonelliğin güzel tarafı. Adana derbisi dünyanın en önemli derbilerinden biri olduğuna inanıyorum. Atmosferi farklı ve mükemmel bir derbi heyecanı. Maç öncesinin, maçın ve sonrasının derbiye yakışır bir şekilde geçeceğini tahmin ediyorum. Ülkenin yaşadığı sıkıntıları da gözönüne alırsak insanların burnunun dahi kanamasını istemiyoruz.Bu bir savaş değil, bu bir oyun ve eğlence. Tabii ki kazanmak istiyoruz.Sakatlıklara, cezalılara takılan bir değilim, sahaya 11 kişi çıkacak.Centilmence, dostça, iyi bir oyun ve güzel bir derbi olmasını temenni ediyorum.
'BU MÜSABAKA DÜNYANIN SONU DEĞİL'
MUSTAFA UĞUR:Bu müsabakadan sonra dünyanın sonu olmayacak. Bu maçı oynayacağız ve ardından bu ligde 28 karşılaşma daha yapacağız. Biz de Adanaspor gibi kazanmak istiyoruz.Levent hoca gibi rahat değiliz,sıkıntılı bir haftadan sonra göreve geldik ve henüz 2 gündür görevimin başındayım.Adana Demirspor takımından aldığım ilk izlenim kısa zamanda bir takım şeyleri değiştirebileceğimize inanıyorum.Kısa zamanda bu mesajı aldık. Pazar günü oynayacağımız derbi maça her şekilde hazır olacağımızı dile getirmek istiyorum.
'CEZA ALMAYALIM'
TUNA ÜZÜMCÜ:Adana Demirspor'un şampiyon olduğu günden bu yana Adana derbisinden bizlere bahsedildi. Bizleri bu derbiye hazırladılar. Güzel bir karşılaşma olacağını düşünüyorum. Adana çok sıcak ve bugüne kadar futbolumuzu etkilediğini dile getirebilirim. Bu haftadan itibaren iyi futbol olacağını düşünüyorum. Bizler oyuncular olarak birbirimizle görüşüyoruz, dostuz. İki takımın taraftarı da aynı şehirde yaşıyor. Bizim sorumluluklarımız ve hedeflerimiz var. Taraftarımızdan tek ricam iki seyircisiz maçın sıkıntısını çektik. 90 dakika bize destek olsunlar ve ceza almamamız için ellerinden geleni yapsınlar
'BİZLERİN ARKADAŞLIKLARI BAKİDİR'
ERMAN ÖZĞÜR:Tuna'nın söylediklerine katılıyorum. Geldiğimizden beri bize de Adana derbisi anlatılıyor. Biz üzerimize düşeni futbol sahasında elimmizden geldiğince kurallar çerçevesinde ve centilmence yapacağız. Sahadan kazanan çıkabilir ama bizlerin arkadaşlıkları bakidir. Keşke iki takım taraftarı maçı birlikte izleyebilseler ama güvenlik için böyle bir karar alınmış. 5 hafta bizim için istikrarsız geçti. Üçüncü teknik direktörümüzle çalışıyoruz. Bu dakikadan itibaren yeni bir sayfa açmak istiyoruz.
'BİRBİRİMİZİ YARALAMAK OLMAZ'
LEVENT ERİŞ:Canı gönülden iki takım taraftarının maçı birlikte izlemelerini isterdim. Alınan kararı yargılamak bize düşmez ama yanlış karar. İkinci yarıda aynı karar bu kez Adana Demirspor taraftarı için uygulanacak. Bu konunun yanlış olduğunu üzüntümü belirterek dile getirmek istiyorum. Herkes sağduyulu olacaktır. Ülkede bu kadar sıkıntı varken birbirimizi yaralamak olmaz. Kararın yanlış olduğunu düşünüyorum ve taraftarlardan ricam biraz daha az tahrik olalım.
'KARAR YANLIŞ'
MUSTAFA UĞUR:Alınan kararı kesinlikle doğru bulmuyorum. Neden iki takımın taraftarı birlikte izleyemiyor anlamış değilim. Bu şekilde gerğinliğe davetiye çıkarıldığına inanıyorum. Keşke bunlara gerek olmasaydı. Adana derbisi dostluk çerçevesinde izlenebilirdi. Adana Türkiye'nin güzel şehirlerinden biri ve İl Spor Güvenlik kurulu'nun aldığı kararın doğru olmadığını düşünüyorum.
'KAZANIRKEN ABARTMADIK,KAYBEDERKEN ÜZÜLMEDİK'
LEVENT ERİŞ:En kötü günde bile ayakta kalmayı başardık. Kazanırken abartmadık, kaybederken üzülmedik.Geçen yıl onüçüncü sıradayken bu takımın ligi altıncı bitireceğini dile getirdik ve altıncı bitirerek Play_off'a kaldık. Son iki dakikada Süper ligi kaçırdık. Şu an daha ligin başındayız. Adanaspor takımı ouracaktır. Birkaç hafta sonra daha iyi futbol oynayacağımızı düşünüyorum. Taraftarımızın biraz daha sabırlı olmasını arzuluyorum. Biz geçen yıl birlikteliği sağlayarak başarıya ulaştık.Hep beraber olabilirsek başarının kaçınılmaz olduğu kanaatindeyim..
'ZOR BİR GÖREV KABUL ETTİM'
MUSTAFA UĞUR:Zor bir görevi kabul ettik.Üstüsinden geleceğimize inancım tam. Göreve başladığımız zorlu sürecin ilk maçı Adana derbisi olacak.Geçen yıl Karşıyaka'ya gittiğimde de Göztepe-Karşıyaka derbisi vardı. Adana Demirspor'u geçen hafta Kayseri'de Erciyes maçında canlı olarak izleme fırsatı buldum. Oyuncularımı yakından tanıyorum. Sorunları kısa zamanda aşacağımıza inanıyorum.Adana Demirspor olarak biraz sabır ve bize güvenilmesini istiyoruz.Böylesine büyük bir camiayı şartlar ne olursa olsun en iyi seviyeye çıkartmak istediğimizden kimsenin kuşkusu olmasın..
'DOSTLUK VE CENTİLMENLİK ÖNEMLİ'
TUNA ÜZÜMCÜ:Burada insanlar aynı şehirde yaşıyor ve ayrı takımları tutabiliyorlar. Bir evde baba ile oğlu veya karı-koca ayrı ayrı takımları tutuyorlar. Biri Adanasporlu, diğeri Adana Demirsporlu. İki takımın taraftarının da kol kola birlikte maç izlemesi bence doğru olurdu. İl Spor Güvenlik kurulunun aldığı kararın doğru olmadığı düşüncesindeyim. Herkes bu maçtan sorumlu olmalı ve bu sorumluluğu bilerek davranırsa bir sorun çıkacağına inanmıyorum.Dostluk ve centilmenlik önemli.Hakemlerin futbolculara karşı davranışlarının değiştiğine inanıyorum.Saha içerisinde hakemlerin futbolculara davranış biçimlerinin farklılaştığını düşünüyorum.
'ADANA ŞEHRİ SÜPER LİGİ KALDIRIR'
ERMAN ÖZĞÜR:Biz Adana Demirspor'un başarısı için elimizden geleni yapıyoruz. Adanasporlu oyuncular da kendi takımlarının başarısı için uğraş veriyorlar. Keşke iki takımın taraftarı derbide iki takımı tribüne çağırabilse çok güzel olurdu. Biz başarılı olamıyorsak Adanaspor başarılı olsun ya da Adanaspor başarılı olamıyorsa biz başarılı olalım.Adana şehri süper ligi kaldırır.Neden bu iki takımdan biri süper ligde olmasın.Sonrasında diğer takım Süper Lige çıkmasın.
'HAKEM MAÇIN ÖNÜNE GEÇMEZ'
LEVENT ERİŞ:Derbinin hakemi Yunus Yıldırım.. Süper ligde yıllardır maç yöneten, iddialı, dürüst, gördüğünü çalabilen ve eyyam yapmayan bir hakem kardeşimiz. Geçtiğimiz hafta oynadığımız Gaziantep Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasında hakem maçın önüne geçti. Ancak yunus yıldırım'ın maçın önüne geçeceğine inanmıyorum. Oyunu oynatmaya çalışacağını düşünüyorum.
'GÖRDÜĞÜNÜ ÇALAN BİR HAKEM'
MUSTAFA UĞUR:Yunus yıldırım gördüğünü çalan başarılı bir hakemimiz. Böylesi derbi maçlarda hakem öne çıkmaya çalışmaz. Aksine oyunu oynatabilmek için elinden geleni yapar. Zannediyorum Yunus Yıldırım da iki takımın futbol oynaması için elinden geleni yapacaktır.Zaten üst klasman hakemi olduğu içinde maçın önüne geçmeyecektir.(5 OCAK Gazetesi)

YAZARLAR

38.6° / 24.6°