Adana Heykelini istiyor
Manşet Haber 19.12.2012 12:50:18 0

Adana Heykelini istiyor

Adana Heykelini istiyor

heykel_imzasiAdana Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zihni Aldırmaz, kentlilik bilinci ve tarihsel değerlere sahip çıkma adına çok önemli bir adım attı.

13 Kare Sanat Festivali çerçevesinde “Heykelimi istiyorum” kampanyası festivalin ilk temasını oluşturuyordu. Adana'nın Tepebağ Mahallesi'nde 1882 yılında kaçak kazı ile bulunan ve ABD'ye yine kaçak yollarla kaçırılan Satsneferu Heykeli'nin iade edilmesi için başlatılan kampanyaya ilk imzayı Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Aldırmaz atmıştı. İşte o kampanya da atılan imzaların sayısı 2 bini buldu.

Adanalıların da yoğun desteği ve 39 ayrı sivil toplum kuruluşunun katkılarıyla kampanyada toplanan imzalar bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildi.

Halen New York Metropolitan müzesinde sergilenmekte olan 4 bin yıllık Satsneferu Heykelinin iadesi için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini dile getiren Başkan vekili Zihni Aldırmaz “Adanalılar olarak Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay’ın çabalarından cesaret alarak başlattığımız bu kampanyanın hedefine ulaşacağına inanıyorum. Sastneferu heykelinin ait olduğu yere, yani güzel Adana’mıza iadesini sağlamayı düşündüğümüz kampanya çerçevesinde toplanan binlerce imzayı Kültür ve Turizm Bakanlığımıza eserle ilgili bilgi ve belgeleri kapsayan bir dilekçe ile başvuruyoruz.” Dedi.

Aldırmaz konunun takipçisi olacaklarını ve insanlık tarihinin önemli merkezlerinden biri olan Adana’nın sahibi olduğu heykeli alması için çabalarının süreceğini vurguladı.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°