Adana mı, Venedik mi?
Manşet Haber 20.12.2012 14:23:40 0

Adana mı, Venedik mi?

Adana mı, Venedik mi?

Adana(Ulus)--gtekin_ada1
gtekin_adana2CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, son bir ayda Adana’ya 3. kez geldi, şiddetli yağış nedeniyle işyerleri sular altında kalan Kocavezir İş Merkezi'ndeki esnafı ziyaret etti. Gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Gürsel Tekin,'Adana'ya Venedik gelmiş. Buranın Venedik'ten bir farkı yok' benzetmesinde bulundu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nde esnaf temsilcileriyle bir araya gelen CHP Genel Başkan yardımcısı Gürsel Tekin, hükümetin esnafın sorunlarına duyarsız kaldığını iddia ederek, 'İktidar yetkilileri biz ötekileştirildik diyorlardı. Ötekileştirilenler, şimdi öteki bir Türkiye yarattı' şeklinde konuştu.

Esnafın, işsizlik başta olmak üzere birçok sosyal yaranın kapanmasında önemli rol oynadığını keydeden Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü:

'Esnafın devletin sırtında yük olmadığı gibi birçok sosyal görevi yerine getirdiklerini bilmemiz lazım. Dünyanın her yerinde vergi mükellefi en kutsal şeydir ama Türkiye'de vergi mükellefi olduysanız, canınız çıktı demektir. Kazara bir iş yeri açtığınızda, açması da kapatması da çile. Bunu en iyi sizler bilirsiniz. Bir de yaşadığınız AVM gerçeğini göz önüne alacak olursanız, durumunuzun içler acısı olduğu ortada.

' '40 MİLYON İNSAN BORÇLU'

Adana'nın bir dönem, ekonomide Türkiye'nin ilk 5 sırasında olduğunu hatırlatan Tekin, “Şimdi baktığınızda Adana'nın en çok işsizi barındıran kent olması kabul edilebilir gibi değil. Sadece burası değil, 81 ilde manzara böyle. Planlı bir devlet, planlı bir kent olunması gerekiyor. Esnafın durumu da perişan, 75 milyon nüfusa sahip bir ülkede, 40 milyon kişi borçluysa işler iyi gitmemektedir' dedi.

'ADAYI HALK BELİRLEYECEK'

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Tekin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olup olmayacağı konusunda ise şunları söyledi:

'İstanbul'da da halkımız kimi aday olarak görmek istiyorsa, örgütümüz kimi uygun görüyorsa o aday olacaktır. Gürsel Tekin 2009 yılında adaydı ve o dönemde il başkanıydı. Benim il başkanı olmam yetmedi. İstanbul halkı kimi istiyor, kimi görmek istiyor, kimin başarılı olacağına inanıyor şeklinde, 3 tane kamuoyu yoklaması yaptırdım. Yaptırdığım kamuoyu yoklamasında, o dönemde 5 aday adayı vardı. 3'ünde de Sayın Kılıçdaroğlu birinci çıktı. O dönemde de Sayın Kılıçdaroğlu'nun kapısına ilk giden Gürsel Tekin olmuştur. Sonuç itibarıyla bu kişi meselesi değil, Cumhuriyet Halk Partisi meselesidir. Önümüzdeki süreçteki kriterde aynı olacaktır. İstanbul halkı kimi istiyorsa, kentin sorunlarını kimin çözeceğini düşünüyorsa adayımız o olacaktır.'

Esnafla yaptığı toplantının ardından, Kocavezir İş Merkezi'ndeki esnafı ziyaret eden Gürsel Tekin, işyerlerini su bastığını görünce, büyük şaşkınlık yaşadı. Tekin, 'Burası Venedik olmuş. Venedik Adana'ya gelmiş. Esnafın bu durumu kimse görmüyor mu? Bakın esnafımız 12 yıldır bu sorunu yaşadığını söylüyor. Adana'yı yönetenler, bu soruna neden bir çözüm bulmuyor?' diyerek, tepki gösterdi.

Esnafın dükkanını açamadığını ve satması gerektiği eşyaların sular altında kaldığını belirten Tekin, biran önce iş merkezindeki esnafın taşınması için girişimlere başlayacaklarını söyledi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°