Adana örnek mücadele verdi
Manşet Haber 5.01.2013 09:50:16 0

Adana örnek mücadele verdi

Adana örnek mücadele verdi

Baro yönetim kurulu, Adana'nın Düşman işgalinden kurtuluşunun 91. yıldönümü nedeniyle yayınladığı açıklamada, “Adanalılar, emperyalizme karşı örnek bir mücadele vermiştir.” görüşüne yer verdi.

Baronun açıklaması şöyle:

“ÖRNEK MÜCADELE”

1914 yılında Avrupa Devletleri arasında başlayan 1. Dünya Savaşı kısa sürede tüm kıtalara yayılmış ve Osmanlı Devleti de bir şekilde bu savaşın içinde yer almak zorunda kalmıştır. Yıllarca süren savaş ittifak devletlerinin yenilgisiyle sonuçlanmış, Osmanlı Devleti de bu savaş sonucunda dünya egemenlerinin paylaşım alanı haline dönüşmüş ve Anadolu toprağı emperyalist güçlerle işgal edilmeye başlanmıştır.

31 Ekim 1918'de komutayı devralmak için Adana'ya gelen Mustafa Kemal; 'Yenildik, bizim için her şey bitti' diyen Alman General Liman von Sanders'a 'Müttefikler için bitmiş olabilir ama bizi ilgilendiren savaş, istiklâlimizin savaAdana-Resimleri-06şı ancak şimdi başlıyor.' cevabını vermiştir.

11 gün Adana'da kalan Mustafa Kemal, Kurtuluş Savaşı'nın ilk emrini de Adana'da vermiştir.

Adanalılar, o tarihlerde düşmana başkaldırmış, büyük bir direnç göstermişlerdir. Verilen tüm kayıplara rağmen 5 Ocak 1922 tarihinde Çukurova; Fransız işgalinden kurtarılmıştır. Milli Mücadele başarıyla sonuçlanmış, ülke kurtulmuş, İstiklal Savaşı kazanılmış ve Mustafa Kemal Paşa 15 Mart 1923 tarihinde Adana'ya gelmiş ve şu sözleri sarf etmiştir: Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana'da vücut bulmuştur. Atatürk'ün bu sözleri, Kurtuluş Savaşı'nın ilk tohumlarının Adana'da atıldığının en önemli kanıtıdır. Güzel Adana'mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 91. Yıldönümünü bu duygu ve düşüncelerle kutluyoruz.

Kurtuluş Savaşı; Anadolu toprağına sıkışıp kalan ve yıllarca her cephede yenilip savunmaya geçen bir ulusun, bağımsızlık yolunda emperyalizme karşı mazlum devletlere de örnek olan bir dayanışmanın ve mücadelenin sergilendiği büyük zaferdir. Tüm Ulusal Kurtuluş Savaşı şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

YAZARLAR

36.3° / 23.2°