Adana stadı ihale aşamasında
Manşet Haber 29.10.2012 21:07:01 0

Adana stadı ihale aşamasında

Adana stadı ihale aşamasında

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2012 yılında yapacağı 18 stadyum paketi içinde yer alan 11 stadyum ortaya çıktı.
Afyonkarahisar, Mersin, Malatya, Konya Stadyumlarının temelini atan ve kaba inşaatını büyük oranda tamamlayan bakanlık, Adana, Eskişehir, Gaziantep, Sivas, Samsun, Trabzon Stadyumlarının projelerini belirleyerek ihale aşamasına getirdi. Bakanlığın Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yaptığı yeni Bursa Stadyumu da önümüzdeki sezona hazır olacak.
Yeni futbol mabetleri
Mimari harika niteliğindeki stadyumlarla Türkiye’nin spor alt yapısında devrim niteliğinde değişiklik yapacak.
Aralarında akıllı stadyumların da yer aldığı yeni futbol mabetlerinin tribün altları değerlendirilerek bireysel sporlar için kullanılacak. Böylece bakanlık bir taşla birden fazla kuş vurmuş olacak. Her bir stadyumun altında bireysel branşlar için 10 ila 12 spor salonu yer alıyor.
Dünyada örneği yok
Sivas’ın ekolojik akıllı stadyumu ile Trabzon’un deniz dolgusu üzerine inşaat edilen stadyumlarının ise dünyada eşi benzeri yok.
Rekor alt yapı hamlesi
2012 yılında 389 spor yatırımı birden gerçekleştirmeye hedefleyen Gençlik ve Spor Bakanlığı, cumhuriyet tarihinin en büyük spor alt yapı hamlesini gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Bakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile yaptığı işbirliği sonucu gerçekleştireceği 18 stadyuma ilaveten bakanlığa ait arsaları da bazı belediyelerle imzalanan protokolle stadyuma dönüştürüyor.
Bursa ve Konya Büyükşehir Belediyeleri ile imzalanan protokolle eski stadyum yerleri belediyelere bırakılarak yeni stadyumlar yapılıyor. Bursa’nın timsah görünümlü stadyumunun kaba inşaatı büyük oranda tamamlanmış durumda. Konya Stadyumunun temeli 17 Ekim’de atıldı. Çorum Stadyumu ise ihale sürecinde.
Gençlik ve Spor Bakanlığı yeni stadyumların şehrin tarihi kültürünü yansıtmasına büyük özen gösteriyor. Bu nedenle Mersin’in Stadyumu karetta, Malatya Stadyumu kayısı, Konya Stadyumu Selçuklu motifleri ile süslü. Ankara’ya yapılacak 40 bin seyirci kapasiteli stadyum için yerli ve yabancı firmalardan proje teklifi istendi. Bakanlık ihale kuyruğuna soktuğu stadyumları temel atıldıktan 700 gün işgünü içinde bitirmeyi hedefliyor.
ADANA STADYUMU
102 dönüm arazı üzerinde kuruluyor. 33 bin seyirci kapasiteli. Tribün altları spor salonu olarak değerlendirilecek.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°