Adana’da öğretmenlere norm sürgünü
Manşet Haber 17.01.2013 00:46:51 0

Adana’da öğretmenlere norm sürgünü

Adana’da öğretmenlere norm sürgünü

Adana(Ulus)--norm_surgunEğitim Sen, T. Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları, 4+4+4 ile bu aydan itibaren Adana’da yüzlerce öğretmenin norm sürgününe gönderileceğini açıkladı.

Eğitim Sen Şube Başkanı Kamuran Karaca, Eğitim İş Şube Başkanı İsa Kayadan, Türk Eğitim Sen 2. Nolu Şube Başkanı Kamil Köse, 1. Nolu Şube Başkanı İbrahim Sezer tarafından Valilik binası önünde yapılması planlanan 'Norm Fazlası Öğretmenlerin Mağduriyetinin Giderilmesi' konulu basın açıklamasına izin verilmedi.

Yaşanan arbededen sonra basın açıklaması   Valilik binasının karşı yolunda  yaşanan olaylar protesto edilerek yapıldı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Eğitimde 4+4+4 uygulaması bir çok yönden tartışılmaya devam ederken, öğretmenler de bu kış günlerinde norm fazlası atama denilen yeni sürgünlerle karşı karşıyalar.

ogretmen_mnormYeni yasaya göre ayrıştırılan ilkokul ve ortaokullarda öğrencilerin kademeli geçiş ile ayrıştırılma süreci eğitim-öğretim yılı başında başlatılmıştır. Eylül ayında, bu durum üzerinden okulların öğretmen sayılarında normlar tespit edildi. Sorunlar da bu uygulamayla başladı.

Eylül de okullar açılmadan başlayan bu tespit ile yüzlerce öğretmen norm fazlası diye başka okula gönderildi ya da resen atama ile uzak ilçelere ve köylere gönderildi. Ancak hesap yanlıştı.

Kadrolu öğretmenler köylere, farklı okullara sürülürken onların yerine çoğu merkez ilçelerde olmak üzere 1400 civarında ücretli öğretmen şuan da görevlendirilmiş durumdadır.

Bunlara itirazlarımız sürmüş, özellikle resen atanan öğretmen arkadaşlarımız adına sendikalarımız onlarca dava açmış ve birçoğu öğretmenler lehine kararlara dönüşmektedir.

Süreç böyle devam ederken şimdi de çeşitli şekillerde görevlendirilen ancak norm fazlası görünen öğretmenler, 2. Kere atama adı altında yeni sürgünlerle karşı karşıyalar.

16 Ocak, yani bugün bitecek başvuruları üzerinden  yeniden farklı okullara gönderilecekler, zorla dayatılan tercihleri yapmadıklarında ise resen yeniden sürgün edilecekler.

Bu uygulama ile anaokulu, anasınıfı, sınıf öğretmeni, ortaokul ve lise öğretmeni yüzlerce öğretmen kış günlerinde okullarından edilecekler.

Bununla da kalmayacak önümüzdeki 3 yıl tayin isteme hakları da ellerinden alınmış olacak.

Sendikalar olarak bu uygulamanın öğretim yılı sonuna, yani Haziran ayına sarkıtılmasını istedik. Çünkü Haziranda okullarda ayrışma ile belki bugün norm fazlası görüldükleri okullarında kalabilecekleri gibi, aynı okullara yeni boş kadrolar da çıkabilecek.  Öğrenciler yıl ortasında öğretmenlerinden ayrılmamış olacaklar, dahası bu haksız uygulamadan onlarca yeni dava açılmamış olacak.

Ancak önerilerimiz Milli Eğitim Müdürlüğünce kabul edilmemiş, sadece okulunda ek sınıf oluşturulan çok az sayıdaki sınıf öğretmeni görevlerine devam edebilecekleri şeklinde kararı okul müdürlerinin değerlendirmesi üzerinden kullanabilecekler.

Anasınıfı öğretmenleri, sınıf öğretmenleri, ortaokul, lise ve meslek lisesi öğretmenleri ise farklı okullarda geçici görevlendirilen yüzlerce öğretmen için norm atamaları yapılacaktır denmektedir.

Önerilerimiz dikkate alınmadan yapılan Milli Eğitim Müdürlüğünün uygulamaları farklı karmaşalar da yaratmaktadır.

16 Ocak, yani bugün elektronik ortamda tercih başvurusu bitecekken, daha dün bile başvurusunu elektronik ortamda yapmak isteyenlerin bazılarının bilgileri girilmediğinden tercihlerini yapamadıkları durumla karşılaştık.

Atama puanını birer gün arayla 5-10 puan yukarı yada aşağı çekilen öğretmenlerle karşılaştık.

Tüm bu olumsuzluklar ortadayken buradan bir kez daha sesleniyoruz; Öğretim yılının ortasında öğrencileri ve öğretmenleri mağdur etmeyin, öğretmenlerin iradesini ve talebini görmezden gelmeyin.

Bu uygulamayı öğretim yılı sonuna kadar durdurun diyoruz.

Mağduriyetlerin önlenmesinde ve giderilmesinde, öğrencilerin ve öğretmen arkadaşlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°