Adana’da Sendikalar ve TİSK Kanunu
Manşet Haber 1.02.2013 17:52:18 0

Adana’da Sendikalar ve TİSK Kanunu

Adana’da Sendikalar ve TİSK Kanunu

aso_sendikaAdana Sanayi Odası (ADASO) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) işbirliğiyle düzenlenen “Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu” bilgilendirme semineri gerçekleştirildi.

Adana Sanayi Odası Salonu’ndaki seminerin açılışında konuşan ADASO Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, yeni kanunla sendikal mevzuatın bir çatı altında toplandığını, ancak iki tarafımemnun etme anlayışıyla hazırlanması nedeniyle tarafları mutlu etmeyen bir yasanın çıkarıldığını söyledi. Yasanın çalışma yaşamında önemli değişiklikleri içerdiğini vurgulayan Sürenkök, “Ülkemizde son dönemde kanun ve yönetmelikler ile çok hızlı yollar kat edildi. İnsan yönetiminin ve insan kaynaklarının önemini artırırken çalışma yaşamında daha dikkatli ve özenli çalışmalar yapılmasını zorunlu hale getirmiştir” diye konuştu.

TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Sözlü de, yeni kanunla işçi ve işveren barışının daha ileriye götürülmesinin beklendiğini bildirdi. E-Devlet kapısı üzerinden üyeliğin kazanılması ve üyelikten ayrılma sisteminin kabul edildiğini ve bir yıllık geçiş süreci öngörüldüğünü hatırlatan Sözlü, Yetkili sendikanın belirlenmesinde kilit rol oynayan bu durumun ayakları yere basan ve suistimallere izin vermeyen bir sistem şeklinde oluşturulması son derece önemlidir. Aksi takdirde endüstri ilişkileri sistemimizin kaosa sürüklenme olasılığı bulunmaktadır” dedi.

TİSK Genel Sekreteri Bülent Pirler’in yönettiği oturumda, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Gülsevil Alpagut “İşkolları sistemi ve sendikal güvencelerde yapılan değişiklikler” ile Prof.Dr. Fevzi Şahlanan ise “Toplu iş sözleşmesinde yetki prosedürü, genel esasları ve uyuşmazlıkların çözüm yolları” konularında bilgiler verdi.

 

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°