Adana’nın Patriotu oldu!
Manşet Haber 27.01.2013 02:28:41 0

Adana’nın Patriotu oldu!

Adana’nın Patriotu oldu!

incirlik_patriotTürkiye istedi, NATO gönderdi. Adana’da konuşlandırılan 2 adet Patriot füze rampaları kuruldu, faal hale getirildikten sonra NATO kontrolüne geçti.
Adana’da konuşlandırılan Patriot Füze rampaları Hollanda'dan gemiyle getirildi. 2 Patriot bataryasından biri kent merkezine 10 kilometre uzaktaki İncirlik Hava üssü içine, bu  bataryaya bağlı olarak 7 füze rampası ise kent merkezine 4 kilometre uzaktaki Adana Havalimanı yanındaki Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı içine konuşlandırıldı. Diğer bataryaya bağlı 5 füze rampası da faaliyete geçti. 2 Patriot bataryasının 12 füze rampası olduğu ifade edildi.

Patriot Füze  bataryaları faal hale  getirildikten sonra Suriye'ye çevridi. Türkiye’de konuşlandırılan füze rampaları da ilşk kez basına tanıtıldı. Hava Kuvvetleri İletişim Şube Müdürü Binbaşı Cengiz Alabacak, Polonya NATO Sözcüsü Yarbay Darius Kacper ve Hollanda Birlik Komutanı Albay Marcel Buis, füze rampaları ile ilgili bilgiler verdi. Binbaşı Cengiz Alabacak, sistemin aktif hale geldiğini ifade ederek, “'Genelkurmay, Dışişleri Bakanlığı ve NATO'nun ilgili birimleri tarafından savunma tehdit ve lojistik kriterler göz önünde bulundurularak planlamalar yapıldı ve bataryalar konuşlandırıldı. Bu bataryalar tamamen savunma amaçlı olarak kullanılacak. Harekat yeteneği kazanan Patriotlar herhangi bir tehdidi önleyebilecek kabiliyete sahiptir.' dedi

TÜRKİYE İSTEDİ, GELDİK

Polonya NATO Sözcüsü Yarbay Darius Kacper, Türkiye'nin davetiyle geldiklerini belirterek, görevlerinin Adana'yı korumak olduğunu söyledi ve sistemin herhangi bir saldırıya karşı aktif olduğunu kaydetti.  Kacper Patriot füze bataryaları ile ilgili şu bilgileri Verdi:
'Muhtemel bir füze saldırısına karşı Adana halkını savunmak için buradayız. Hollanda'ya ait Patriot Sistemi, İncirlik Hava Üssü ve içinde bulunduğumuz alan içinde kuruldu. Bu bataryalara bağlı olarak 12 ateşleyici bulunuyor. Adana, Gaziantep ve Kahramanmaraş'ta konuşlandırılan Patriot Füzeler saldırı amacı veya uçuşa yasak bölge oluşturulmayaca. Bu sistemin buraya gelmesinin sebebi, Türkiye'nin sahip olduğu hava savunma sistemine destek olmaktır.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°