Adana’ya özel organize ekip
Manşet Haber 30.03.2013 15:30:47 0

Adana’ya özel organize ekip

Adana’ya özel organize ekip

vali_brifing
Özel ve eğitimli ekip, son 3 ayda 12 ayrı operasyonda 182 kültür ve tabiat varlığı ele geçirdi

Adana(Ulus)—Adana’da geçen yıl kurulan “Özel ve eğitimli” geçen yıl 34 ayrı operasyonda 181 SİT alanında bin 400 kültür ve tabiat varlığını kaçakçıların elinden kurtardığı açıklandı.
Vali Hüseyin Avni Coş, İl Jandarma Komutanlığı'nı ziyaret ederek, burada Yüreğir Kaymakamı Turgut Subaşı, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Murat Koç ve askeri yetkililer tarafından karşılandı.
İl Jandarma Komutanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı ile Mücadele birimine geçen Vali Coş, burada Jandarma Başçavuş Barış Nedim Türker'den bilgi aldı.
Jandarma Başçavuş Türker, biriminin önce Kültür ve Tabiat Varlıkları hakkında özel bir eğitimden sonra kurulduğunu belirterek, 'Adana kültür ve tabiat varlıkları yönünden zengin olduğu için kaçakçıların hedefi haline geldi. Bu mirası korumak için komutanlığımız bünyesinde 4 ayrı kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele ekibinden oluşan özel ekip oluşturuldu. Bu özel çalışma gruplarına Jandarma Okulları Komutanlığı'nda aldıkları eğitimle kültür ve tabiat varlıkları konusunda uzman hale gelen personel görevlendirildi. Özel ve eğitimli ekip, göreve geldiği Ocak 2012'den itibaren 34 ayrı operasyonda 181 SİT alanında bin 400 kültür ve tabiat varlığını kaçakçıların elinden aldı. Bu operasyonlarda kaçakçılık yapan 64 kişi yakalandı. Son 3 ay içinde ise yapılan 12 ayrı operasyonda 182 kültür ve tabiat varlığı ele geçirildi. Bu operasyonlarda 24 kişi yakalanarak adliyeye sevk edildi' dedi.
Vali Coş ise, Adana'da suç ve suçlularla mücadelenin her alanda devam ettiğini vurgulayarak, 'Jandarma kuvvetlerimiz de, polis teşkilatımız da ilimizin her noktasında kendi görev ve sorumluluk alanlarında suçla mücadeleyi büyük bir özveriyle gerçekleştiriyor. Amacımız vatandaşımızın can ve mal emniyetinin en iyi şekilde kanun ve nizam hâkimiyetinin sağlanmasıdır' dedi.
Vali Coş daha sonra İl Jandarma Komutanlığı idaresindeki mahalle ve köylerin muhtarlarıyla bir araya gelerek, sorunlarını dinledi.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°