ADASO Meclisinde tapu zirvesi
Manşet Haber 28.08.2012 23:35:53 0

ADASO Meclisinde tapu zirvesi

ADASO Meclisinde tapu zirvesi

Adana Sanayi Odası Başkanı Sadi Sürenkök’ün daveti üzerine Başkan Vekili Suat Öcal başkanlığında toplanan Adana Sanayi Meclisi’nin Ağustos Ayı Toplantısı’na konuk olan Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Dr. Hakan Candan, Türkiye, bölge ve Adana’daki tapu kadastro çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

Adana’da yılda yaklaşık 200 bin adet işlem yapıldığını ve bu hizmetlerden 700 bin kişinin yararlandığını ifade eden Candan, sanayici ve işadamlarına sunulan hizmet sayısının 15 bin olduğunu, hizmetler arasında taşınmaz mülkiyet kaydı, kredilerle ilgili ipotekler, teşvik ve destekler kapsamındaki tahsis ve şerh işlemleri yer aldığını vurguladı.

Türkiye’nin, 183 ülke arasında yapılan iş yapma endeksi sıralamasında 71. sırada yer aldığını belirten Dr. Candan, hizmet alanlarını doğrudan ilgilendiren mülkiyet kaydında ise 44. sırada bulunduğunu, hizmetin 6 prosedür ile 6 günlük sürede tamamlandığını bildirdi.

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Dr. Hakan Candan, Adana’daki tapu işlemleri için yapılan başvuruların yüzde 75’inin bir günde tamamlandığını, kalan yüzde 25’lik bölümün işlemlerinin başvuru sahiplerinden kaynaklı nedenlerle yapılamadığını ifade etti.

Tapu ve kadastro hizmetlerinde 2023 yılı hedefleri ile uyumlu noktada olunmadığını vurgulayan Candan, hizmetlerin daha iyi noktalara getirilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü, hizmet alan vatandaşlar ve iş dünyası ile daha yakın işbirliği içerisinde olmayı arzuladıklarını kaydetti.

Candan, “Yetki belgeleri ve imza sirküleri Tapu dairelerine gelmeden önce hazır hale getirilmesi, bu belgelerin e-devlet ortamından temin edilebilmesi için noterlerin ve ticaret sicil memurluklarının otomasyon sistemine geçişi yönünde adım atılması, randevu alınması hizmetlerde önemli iyileştirmeler sağlayacak” diye konuştu.

Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü Dr. Hakan Candan, daha sonra ADASO Meclis üyelerinin sorularını yanıtladı.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

40.4° / 25.6°