AFETLERDEN KORUNMA BİLİNCİ EĞİTİMİ
Manşet Haber 23.03.2023 15:32:00 0

AFETLERDEN KORUNMA BİLİNCİ EĞİTİMİ

AFETLERDEN KORUNMA BİLİNCİ EĞİTİMİ


Çukurova Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen, Kızılay’ın afetlere hazır bireyler ve dirençli toplum için toplum tabanlı yaptığı “Afetler Ve Korunma Bilinci” konulu eğitim çalışması gerçekleştirildi.

Kızılay Adana Şube Deprem Eğitmeni Emine Şahin’in sunum yaptığı eğitim çalışmasında; deprem esnasında ilk olarak yaşam alanı oluşturulması, akabinde su-gıda-el feneri-cep telefonu ile gerekli edavatların hazır bulundurulması, kolon ve kirişlerin altına girilmemesi, kafa ve boyun darbelerinden korunmak için cenin pozisyonuna girilmesi, çekyat-dolap ve mobilya gruplarının ters çevrilerek sığınma alanı oluşturulması gerektiği belirtildi.

Deprem başta olmak üzere afetlerin; doğal bir süreç sonucu meydana geldiğini, kaçınılmaz gerçek karşısında korunma noktasında yapılması gereken ve alınması gereken önlemler bulunduğunu, bu konuda toplumsal bilinç oluşturmanın, can ve mal kaybı konusunda büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Deprem sırasında özellikle merdiven ve balkonlardan uzak durulması, asansöre binilmemesi, panik yapmadan ev ve işyerinden çıkılarak en yakın toplanma alanlarına gidilmesi ifade edildi.

Heyelan, çığ ve sel yataklarına ev yapılmaması, fay hattı konusunda bilgi edinilmesinin toplumsal bilinç açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekildi. Eğitim çalışması sonrasında katılımcılara sertifika verildi.

ÇGC Kültür ve Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen eğitime ÇGC Başkanı Cafer Esendemir, Kızılay Genel Sekreteri Ramazan Saygılı,gazeteciler ile depremde annesi ve iki çocuğunu kaybeden Hatay Atayurt Gazetesi sayfa sekreteri Elçin Ezer de katıldı.Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°