AK Parti grubunun karar karmaşası
Manşet Haber 29.11.2012 01:33:10 0

AK Parti grubunun karar karmaşası

AK Parti grubunun karar karmaşası

İl Genel Meclisi’nde görüşülen 2013–2015 yılları arası gelir gider bütçesinin oylamaları öncesinde söz alan AK Partili Meclis Üyesi Âdem Ocak, AK Parti Grubunun bütçeye ret oyu verme kararı aldığını ancak kendisinin vicdanının sesine kulak vererek oy kullanmayacağını söyledi. AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan ise deklare edilen bir karar olmadığını belirterek Ocak’ı uyarınca, özür dileyen Ocak, “Dün bize böyle söylenmişti. O zaman ben yanlış anladım. O zaman bu gece boş yere vicdanen huzursuz oldum, uykusuz kaldım demek” dedi.

 

AK PARTİ GRUBU’NDA SOĞUK RÜZGÂRLAR

İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı oturumu 19. birleşimine AK Partili Meclis Üyesi Adem Ocak’ın sözleri damgasını vurdu. Birleşim başlamadan önce kulislerde CHP ve MHP grupları AK Parti grubunun son anda karar değiştirerek bütçeye ret oyu vereceğini dile getirerek, gerilimli ve uzun bir birleşimin sinyalini vermişti. Ancak, birleşim başladıktan sonra gider bütçesinin oylamasının çarşamba gününe bırakılması nedeniyle gerilimli ortamın sona ermesi beklenirken AK Partili Âdem Ocak’ın gündem dışı konuşması AK Parti Grubunda soğuk rüzgârlar estirdi.

 

OY KULLANMAYACAĞIM

Sabaha kadar vicdan muhasebesi yapması nedeniyle uykusuz kaldığını belirten Ocak, AK Parti grubunun aldığı “ret” kararına vicdanen uyamayacağını söyledi. Ocak, “Vicdanım bana vicdanen evet vermemi söyledi ama ben siyasetteki grup kararına saygıyı da siyasetteki hiyerarşiyi de çok iyi biliyorum. Grubumdaki arkadaşlardan çok çok özür diliyorum. Sakın beni hain gibi algılamasınlar. Grubumun kararına çok saygı duyuyorum ama ben grubumun kararına ihanet etmiyorum” diye konuştu.

 

AKLIMLA VE VİCDANIMLA HAREKET EDİYORUM

Vicdanının sesini dinlemediği takdirde kendi özgüvenine ihanet etmiş olacağını belirten Ocak, bu nedenle oy kullanmayacağını bildirdi.

Bu kararı vermesiyle ilgili olarak birileriyle görüşmüş olabileceği yönündeki şüphe taşıyan kişiler olabileceğini ifade eden Ocak, “Bu konuda herhangi biriyle görüşen namerttir. Ben sadece ve sadece aklımla ve vicdanımla hareket ediyorum. Bir Kozanlı olarak sizin benim yerime kendinizi koymanızı istiyorum. Buradaki hizmetler listesi açıklandığında her gruptan arkadaşlarımız aynen bana ve diğer arkadaşlar şu ifadeyi kullandılar. Kozan’ın bütçesi hayırlı olsun. Şimdi böyleyken Allah için nasıl Kozan’a yapılan bu hizmetlere hayır diyebilirim” şeklinde konuştu.

 

CHP VE MHP’LİLERDEN ALKIŞ

Siyasette ileriye dönük bir beklentisi olmadığını vurgulayan Ocak, “Hani bir söz var. Neylerse Mevla eyler eylerse güzel eyler. Hepiniz gibi inanıyorum ki Allah’ın dediği olur” diyerek sözlerini bitirdi. Ocak’ın bu sözlerine MHP ve CHP’li meclis üyeleri alkışlarla karşılık verdi.

 

GÜNDOĞAN UYARINCA ÖZÜR DİLEDİ

Ocak yerine otururken AK Parti Grup Sözcüsü Vedat Gündoğan, böyle bir grup kararını deklare etmedikleri uyarısında bulundu. Ocak yeniden kürsüye gelerek önce özür dileyerek pazartesi günü böyle bir grup kararının alındığının meclis üyelerine söylendiğini ifade etti.

Gündoğan böyle bir kararın deklare edilmediğini yineleyince Ocak, “O zaman ben özür diliyorum sayın başkanım. Çünkü bize dünden böyle söylenmişti. Ben o zaman yanlış anladım ve bu gece boş yere vicdanen huzursuz oldum, uykusuz kaldım demek ki” diye konuştu. (Günaydın Gazetesi)

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°