Anafarta, ilk 11’ini açıkladı
Manşet Haber 11.10.2012 14:10:30 0

Anafarta, ilk 11’ini açıkladı

Anafarta, ilk 11’ini açıkladı

Adana(Ulus)--Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Seyhan Belediye Başkan Aday Adayı Soner Anafarta, 11 projesini açıkladı.
CHP İl Başkanvekili Kemal Toros, CHP’nin yerel yönetimleri kazanma hedefiyle yola çıktığını vurguladı. CHP’li aday adaylarının alanlara indiğini kaydeden Toros, “AKP, Adana’yı işsizlikte birinci, sanayide beşinci sıraya düşürdü. Adanalılar, yerel seçimlerde AKP’den bunun hesabını soracaktır” diye konuştu.

KATILIMCI VE TOPLUMCU BELEDİYECİLİK
CHP İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Seyhan İlçe Başkanı Reşit Karakuş, Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, İl Kadın Kolları Başkanı Rukiye Çinkılıç, İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Babayiğit, ilçe kadın kolları, eski milletvekili ve belediye başkan adayları, çok sayıda partilinin yanı sıra Seyhanlılar’ın katıldığı proje ve aday adaylığı açıklamasında konuşan Soner Anafarta birinci ve ikinci proje olarak açıkladığı 'katılımcı ve toplumcu belediyecilik' anlayışından asla taviz vermeyeceklerini vurguladı. Anafarta, 'En önemli iki projem katılımcı ve toplumcu belediyecilik anlayışı olacaktır' dedi.
İyi bir belediye başkanının her şeyi bilen değil girişimci ve saydam olması gerektiğini ifade eden Anafarta, diğer projelerini de kısa kısa şu başlıklarla sıraladı:
3. PROJE: GİRİŞİMCİ VE SAYDAM BELEDİYECİLİK
İyi bir belediye başkanı her şeyi bilen değildir. İyi bir belediye başkanı girişimci ve saydam olandır. Girişimciliği bilen, halk ile iç içe olabilen, onları dinleyen bir belediye başkanıdır. Saydam olacağız. Belediye'nin girişinden çıkışınıza kadar temiz, ilkeli, güler yüzlü ve sorun çözücü şekilde bir anlayışı ve sistemlerini Seyhan Belediyesi'ne getireceğiz. Seyhan Belediyesi'ne gelen nefes alacak.
Odamızda küçülmeyeceğiz, kabuğumuza çekilmeyeceğiz. İyi bir belediye başkanı halkın sırtından vergi alıp oturan değildir. İyi bir belediye başkanı halkın sırtına vergi yüklemeden dışarıdan gelir getirendir. Biz dışarıdan gelir getireceğiz.
4. PROJE (İSMİNE SEYHAN HALKI İLE BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ)
Seyhan'ın ilk sorunu gelir düşüklüğü ve işsizlik sorunudur. İyi bir belediye başkanı kendi imkânlarını kendi yaratandır. Biz kimseye muhtaç olmadan kendi imkânlarımızı kendimiz yaratacağız. Burada söylüyorum Uğur Mumcu'ya saygım sonsuz adı bir meydanımıza verilmiştir ama eski Adana'nın Seyhanlı'nın Meydanı 5 Ocak Meydan'ıdır. (Kurtuluş Meydanı'dır) 5 Ocak Meydanı'ndan başlayarak, Vilayet'e giden yol, Büyüksaat ve Adanüs'ten ismini alan Seyhan nehri ve devamı Taşköprü, Ramazanoğulları konağına kadar ulaşan bölge, değil Türkiye'nin ve Avrupa'nın dünyanın en cazip tarihi merkezi olabilecek bir yerdir. Bunu biliyoruz ama kullanamıyoruz. Her gün imar konuşuyoruz, hizmet konuşmuyoruz. Biz burayı katılımcı ve toplumcu belediyecilik anlayışıyla kalbimiz ilan ediyoruz. Burası bizim kalbimizdir. 5 Ocak bizim kalbimizdir. Kurtuluş Meydanı bizim de kurtuluşumuzun meydanıdır. Seyhanlı'nın Kurtuluş meydanıdır. Katılımcı anlayışla burada yaşayan halkımızı yerinden etmeyerek projelerimizi yapacağız. Tarihi dokusunu bozmadan projeler yapacağız. Sadece Seyhanlı'yı işveren yapacağız. Farklı projeler çizerek, halkımıza götürerek ve sonucunda yurtdışından, AB tarihsel projeler kaynaklarından, dünya belediyeler birliği kaynaklarından fikir alarak yaratılan kanallar ile çok kolay hibe alabiliriz. Burası kalp dedik. Buradan bize gelecek gelir ile kılcal damarlardan mahallelerimize hizmet akacak. Bunu başaracak güçteyiz.
5. PROJE (İSMİNE SEYHAN HALKI İLE BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ)
Seyhan Nehri Projemiz, aynen Porsuk çayı projesinde olduğu gibi mesire ve doğal alanları korunarak, kafeteryalar, pastaneler, oturma, gezme ve spor alanları kurulup cazibe alanları haline getirilerek projelendirilecek, halkımıza hem gelir kapısı hem de yaşam alanı olarak sunulacaktır. Belediye başkanı olarak Seyhan'da hem göze hem de gelire hitap edilebilecek projelere imza atacağım. Ama bunları yaparken ben değil biz diyeceğim. Ben ölmüştür. Biz var artık.
6. PROJE: MOBİL BELEDİYECİLİK
Biliyorsunuz ki benim buluşlarım var. Mobilboard. Yani mobil araçlar ile tanıtım yapıyorum. Bu anlayışı belediyemize getireceğim. Mobil araçlar ile halkın ayağına gideceğiz, hemşehrilerimizi hizmetle buluşturacağız. Mobil Bakım Evi-Yaşlılarımıza ve Engellilerimize Mobil Eğitim- Gençlerimize ve Çocuklarımıza hizmet edecek. Araçlar son teknoloji ile donatılıp ve hizmete her kampsamda uygun olacak.
7. PROJE: (İLK AKLA GELEN İSİM SEYHAN KART)
Dinimiz ve vicdanımız gereği bizde yardımlarda sol elin verdiğini sağ el görmez. Biz de göstermeyeceğiz. Seyhan'da maddi durumu yetersiz vatandaşlarımızı bulup ailenin kadınına bir kart vereceğiz, bu kartın bir limiti olacak. Ve Seyhan sınır alanında bu kart ile gıda ihtiyaçlarını utanmadan ve istediği gibi karşılayacak. Yazılımı hazır, şu an elimizde.
8. PROJE: Kültür, Sanat Sokak, caddeleri ve aktivite alanları yapacağız.
9. PROJE: Sokak sağlıklaştırma, peyzaj tasarım, güzelleştirme uygulama işleri, kentsel tasarım uygulamaları yapacağız.
10. PROJE: HALK ECZANESİ
Sosyal güvencesi olmayan ve ilaç masraflarını karşılamakta zorlanan hastalara yönelik proje kapsamında kurulan Halk Eczanesi, her kesimden vatandaşın katkılarıyla toplanan ilaçların reçete karşılığında ücretsiz dağıtımını yapacağız. Bunu mobil çözümlerle getireceğiz.
11. PROJE: SOSYAL MARKET
İlçemizde yardıma muhtaç yoksul ve kimsesiz ailelere destek olmak amacıyla 'Sosyal Market' kurma çalışmaları kapsamında, 'Yoksul ve yardıma muhtaç ailelere yaşamlarını bir nebze de olsa iyi şartlarda sürdürmeleri amacıyla belediye bünyesinde 'sosyal market' kurarak ihtiyaçlarını karşılayacağız.'
SIRADA 30 PROJE VAR
Açıkladığı ilk 11 projenin hizmete dayalı olduğuna işaret eden Anafarta, başkan adayı olduğu takdirde Seyhanlı için 30 projesi daha olduğunu vurguladı. Kadınlara da çağrıda bulunan Anafarta, Belediye Meclis üyeliklerinde yüzde 33 cinsiyet kotasını hem de seçilebilecek yerden tam uygulayacağını vurguladı. Yüzde 10 gençlik kotasına da uyulacağını ifade eden Anafarta, 'Projelerimiz bununla sınırla kalmayacak. Aday olduğum takdirde Seyhanlı hemşehrilerim için daha 30 projem olacak. CHP kadrolarının 27 Ekim 2013'te Adana'da yerel seçimlerde büyük başarı elde edeceğine inanıyorum' şeklinde konuştu.

YAZARLAR

38.6° / 24.6°