Anıt ağaç Çobandede’ye taşındı
Manşet Haber 28.01.2013 09:10:13 0

Anıt ağaç Çobandede’ye taşındı

Anıt ağaç Çobandede’ye taşındı

anit_agaciBüyükşehir Belediyesi, doğaya, çevreye ve yeşile olan duyarlılığını bir kez daha gösterdi.

Yaklaşık 250 yıllık dut ağacını kesilmekten kurtaran Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri, ağacı bulunduğu yerden özel araçlarla sökerek, Çobandede Türbesi’nin bahçesine dikti.

Toros Mahallesi’ndeki arsasına inşaat yapmak isteyen vatandaş, bahçesindeki anıt ağaç engeli ile karşılaştı. Tam da bu sırada Büyükşehir Belediyesi ekipleri devreye girerek, ağacı kesilmekten kurtardı. Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipmanları arasında bulunan özel araç, 250 yıllık olduğu bildirilen dut ağacını hiçbir bir zarar vermeden yerinden söktü. Ağaç kamyonla taşınarak, Çobandede’ye götürüldü. Anıt ağaç burada yine aynı özenle türbenin bahçesine dikildi.

anitagac1Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Park ve Bahçeler Şube Müdürü Turgut Hayta,“Yaklaşık 250 yıllık dut ağacını sökerek, Çobandede’ye transfer ettik. Adanalılardan özellikle rica ediyorum. Büyük ağaçları kesmek zorunda olduklarında bize bilgi versinler. Biz o ağaçları kesmeden yerinden sökerek uygun bir yere dikeriz. Böylece çevreye olan saygımızı gösterdiğimiz gibi ağaçlarımız da yok olmaktan kurtulur. Herkesten duyarlılık bekliyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz “Bir ağacın büyümesi için onyıllar gerekiyor. Bunun bilincindeyiz. Daha yeşil, daha yaşanır bir Adana’da yaşamak için elele vermemiz gerekiyor. Biz belediye olarak bu duyarlılığı her çalışmamızda gösteriyoruz. Hemşerilerimiz de bu konuda bize yardımcı olsunlar. Ağaçlarını kesmesinler. Gerekirse biz onları yerinden söker, uygun yerlerde yaşaması için transferini gerçekleştiririz” şeklinde konuştu.

 

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°