Bakır: Adana yine sular altında
Manşet Haber 21.12.2012 12:02:11 0

Bakır: Adana yine sular altında

Bakır: Adana yine sular altında

Adana(Ulus)--İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Adana’nın birçok noktasını esir alan su baskınları sonucu kilitlenen trafiğin çözümü için sorumluları bir kez daha önlem almaya, altyapı yatırımlarını önemsemeye davet etti.

İMO Adana Şube Başkanı Abdullah Bakır, Adana’nın yağışlara teslim olduğunu belirterek,    “Ne yazık ki, en küçük ve sıradan doğa olayı Adana için turnusol kâğıdı işlevi görmektedir. Bunun son örneği 20 Aralık Perşembe günü yaşanmış, sağanak yağmur, kent trafiğini kilitlemeye yetmiş, yağış süresi gün boyu sürünce sokaklar, caddeler, bulvarla, apartman ve iş yerlerinin bodrum katları yağmur suyuna teslim olmuştur.” dedi.

subaskini_gazetelerBakır, yaşanan su baskınları ve kilitlenen kent ulaşımı ile ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Her yağmurda benzer tablo açığa çıkmakta, sorumluların hamaseti, vatandaşın şikâyetini bastırmakta, bir sonraki yağmurda aynı sorunlar yeniden gündeme gelmektedir. Adana ve sorunları başlığı altında gerçekleşecek bir sosyolojik çalışmanın, kentsel sınırları dışına taşarak, “dejavu” tespitine kadar götürülmesi mümkündür.

 

BU TABLO YILLARIN İHMALİ

Kentimizin bugün içinde bulunduğu tablo, açık ki yılların ihmalidir. Bugün gerçekleştirilmeyenler ise geleceği töhmet altında bırakacaktır. Açık ki bu, kente dair felsefik-sosyolojik bir formüldür. Böylesine bir formüle ihtiyaç duyulmasının nedeni, kentlilerin, kente dair söz söyleyen meslek odalarının, bilim insanlarının çaresizliği gibi olsa da, bu yaklaşımın temel amacı, yerel yöneticilere toplumsal ve tarihsel bir sorumlulukla karşı karşıya olduğunu hatırlatmaktır.

 

ALTYAPI YATIRIMLARI LÜKS SAYILDI

Adana’nın kapısı sanki yatırımlara kapatılmış, çarpık kentleşme kenti teslim almış, kente göç durdurulamamış, işsizlikle boğuşan kent adeta kaderine bırakılmıştır. Bir taraftan alt yapı yatırımları lüks gibi algılanmış, yağmur suyu deşarj kanalları yapılmamış, yağmur suları kanalizasyon sisteminden tahliye edilmeye çalışılmıştır. Bu kanalların kanalizasyon ve yağmur suyunu birlikte tahliye etmesinin mümkün olmadığı bir daha görülmüştür. Makyajı yenileme yerine, kalıcı çözüm getirecek projeleri hayata geçirecek teknik iradenin oluşturulması tercih edilmemiştir.

SU BASKINLARI VE ULAŞIM KEŞMEKEŞLİĞİ

Kent panoramasının bir kısmında su baskınları bulunuyorsa, bir kısmında da keşmekeş haline gelen kent içi ulaşım sorunu yer almaktadır. Adana’nın birinci öncelikli sorununun çarpık kentleşme, plansız yerleşimiyle, bölgedeki işsizlik sıralamasında ilk sırada bulunması arasında neden-sonuç ilişkisinden ziyade, mevcut durumun bir bütün olarak iç karartıcı olduğunu göstermektedir.

Yaşanan su baskınları ve dönem, dönem öne çıkardığımız, çözülmesini istediğimiz sorunlar, kent hayatını belirleyen olumsuz argümanlar yine kendini göstermiş, hayatı çekilmez kılmıştır.

İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak, kentimizin birçok noktasını esir alan su baskınları sonucu kilitlenen trafiğin çözümü için sorumluları bir kez daha önlem almaya, altyapı yatırımlarını önemsemeye, çağırıyoruz.

Şunu herkes bilmelidir ki, Adanalılar ne su baskınlarını, ne de kördüğüm olan kent içi ulaşımı, ne çarpık kentleşmeyi, işsizliği ve yoksulluğu hak etmektedir.'

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°