Baro yönetimi Ata’nın huzurunda
Manşet Haber 2.11.2012 14:39:36 0

Baro yönetimi Ata’nın huzurunda

Baro yönetimi Ata’nın huzurunda

27. Dönem Adana Baro Başkanı seçilen Av. Mengücek Gazi Çıtırık,  Baronun Yönetim Organları ve Türkiye Barolar Birliği Delegeleri ile birlikte Atatürk Parkı’ndaki Atatürk Anıtı’nı ziyaret etti. Atatürk Anıtı’na çelenk koydu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Baro Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, siyasal, soysal, kültürel değişim ve dönüşümlerin temelinde Cumhuriyet yattığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

“ Cumhuriyet’in en önemli kazanımları da hukuk alanında olmuştur. Kadın erkek eşitliğini, laik hukuk anlayışını yaşama geçiren yine CUMHURİYET olmuştur. Avukatlık mesleğimizi düzenleyen ilk ciddi yasa 20 Nisan 1924 Tarihli Muhamat Kanunu’dur. Kanunun adı 1925 yılında Avukatlık Kanunu olarak değiştirilmiştir. Avukatlık mesleğinin unutulmaz isimlerinden olan ve 1940 yılında yayınladığı “Avukatın Kitabı” isimli eseriyle Avukatlık tarihine ışık tutan Av. Ali Haydar ÖZKENT’in dediği gibi; “Eğer bugün Türkiye’de müstakil avukatlık müessesesi varsa, eğer avukatlar iyi, namuslu, söz, vakar ve hatta refah sahibi yurttaşlar arasında bulunuyorsa, bunu bu iradeye borçludurlar. Çünkü, Cumhuriyet avukatların yalnız refahını temin etmemiştir, mesleğini kurmuş avukatların namus ve şerefini kurtarmış, O’nu layık olduğu mevkiiye çıkartmıştır. Bunu böylece kabul etmek ve söylemek meslek, vicdan ve namus borcudur.” 

YAZARLAR

19.5° / 8.9°