Bayram dönüşü trafik uyarısı
Manşet Haber 27.10.2012 14:48:56 0

Bayram dönüşü trafik uyarısı

Bayram dönüşü trafik uyarısı

Kurban Bayramı tatili dönüşüne hazırlanan vatandaşları uyaran Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Bayramda yaşanan kazalar ve kaybettiğimiz vatandaşlarımız hepimizi üzmüştür. Bilhassa şehir içi kazalardaki artış dikkat çekicidir. Bayramın ilk 2 gününde 23 vatandaşımızı kaybettik, 115 kişi de yaralandı. Yola trafiğin az olduğu saatlerde çıkılmalı. Sürücülerimiz asla yorgun ve uykusuz olarak yola çıkmamalı.” dedi.
Apaydın, bayramlarda yoğunlaşan trafik kazalarının hepimizi üzdüğünü ama trafik kurallarına uyma konusunda sıkıntının sürdüğünü belirterek, “Geçen yılki Kurban Bayramı tatili dönüş yoğunluğunun yaşandığı son gününde 28 vatandaşımızı trafik terörüne kurban verdik. Bu ölümleri trafik kurallarına uyarak durdurabiliriz, hiç değilse yüzde 50 azaltabiliriz” diye konuştu.
“ANİ YAĞIŞLARA DİKKAT”
Yağmur mevsiminin başlamasıyla yola çıkacak sürücü ve yolcuların tedbirlerini buna göre almalarını isteyen Apaydın, “Kurban Bayramı’nı yağışlı bir mevsimde kutluyoruz. Dönüş yolunda ani yağışlara karşı tedbirimizi alalım. Yol şartlarını kontrol edelim. Hava durumu uyarılarını takip ederek sis ve ani sağanak yağışlar gibi muhtemel çıkacak problemlere karşı önlemlerimizi alabiliriz. Yola çıkmadan evvel mutlaka aracınızın cam suyunu ve sileceklerini kontrol ediniz” şeklinde konuştu.
Yollarda devam eden bakım onarım çalışmaları nedeniyle trafik işaret ve işaretçilerini dikkat edilmesini isteyen Apaydın, ” Kazaların nedenlerinin başında hatalı sollama, yorgun, uykusuz ve aşırı hızda araç kullanma gelmektedir. Sürüş sırasında asla cep telefonu ile konuşmayalım. Mutlaka emniyet kemerimizi takalım. Bu yanlışları yapanları gördüğümüzde çekinmeden uyaralım” diye konuştu.
TOPLU TAŞIM ARAÇLARINI TERCİH EDİN
Bayram için gidişlerimizde toplu taşım araçlarının tercih edildiğini belirten Apaydın, “Toplu taşım araçlarını tercih ederek tedbirli davranan 8 milyon vatandaşımız, yolcu sayısının çok olmasını fırsat bilerek korsan taşımacılık yapmak isteyenlere dönüş yolunda da dikkat etmelidir. Emniyet yetkililerimiz gerekli tedbirleri almaktadırlar. Siz de bildiğiniz firmaları tercih edin” dedi.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°