Belediyeden akılcı ev projesi
Manşet Haber 18.10.2012 12:26:13 0

Belediyeden akılcı ev projesi

Belediyeden akılcı ev projesi

Adana(Ulus)-- Büyükşehir Belediyesi modern ve yaşanabilir bir kentte, yaşanan çağın gereksinimlerine ve teknolojik gelişmelere uygun konutlar inşa ederek, yapı teknolojisinde öncü olmayı hedefliyor. Bu amaçla da “Akılcı elerde çağdaş yaşam” projesini hayata geçirmeye başlandığı açıklandı.
Büyükşehir Belediyesi Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdürü Burhan Seçmen, Genel Müdür Yardımcıları Önder Özergin ve Kemal Özbek, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenledikleri basın toplantısında projeyi açıkladı. Gemel Müdür Burhan Seçmen, Adanalının artık “güneş enerjisi” ile daha çağdaş yaşanabilir, çevreye duyarlı, konforlu ve ekonomik konutlara kavuşacağı söyledi. Seçmen, bu konuda şu görüşlere yer Verdi:
Akılcı Evler’de çağdaş yaşam
“Modern ve yaşanabilir bir kentte, yaşadığımız çağın gereksinimlerine ve teknolojik gelişmelere uygun konutlar inşa ederek, yapı teknolojisinde öncü olmayı hedefleyen Yeni Adana İmar İnşaat Anonim Şirketi yeni adımı ile öncü bir kuruluş olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve konusunda uzman teknik ekiplerimizin katkısı ile Adana’da çağdaş teknolojinin gerekleri ve insanlığa sunulan doğal enerjilerden yararlanılarak “Akılcı Evler”i Adana’nın gündemine taşıyan Yeni Adana İmar İnşaat, Karahan ve Sofulu’da yapımına başlanacak 267 konutu ile inşaat teknolojisinde yepyeni bir çığır açıyor.
Adana’da bugüne kadar gerçekleştirdiği konut hamleleri ile hem inşaat sektörünün lider kuruluşu, hem de “kira öder gibi ev sahibi olma” hayalindeki vatandaşların umudu haline gelen Yeni Adana İmar İnşaat, şimdi Karahan ve Sofulu’da başlatılan projeleri ile, “çevreye duyarlı, enerji sınıfı yüksek, konforlu ve ekonomik konutlar” yapmaya başlıyor.
Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. Karahan’da 150, Şambayadı’nda 9, Sofulu’da 108 konutluk bölgelerde konut yapımına başlayacak ve Adana’daki inşaat sektörüne “Akılcı Evler Projesi” olarak imzasını atacak. Bu önemli girişimde yapı teknolojisindeki modern tekniklerin yanı sıra, güneş enerjisinden azami yararlanma konusunda da kentte inşaat yapan kurum ve kuruluşlarla özel teşebbüse de öncü bir görevi yerine getirecek.”
AKILCI EVLER’İN AVANTAJLARI
Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. tarafından yapımı gerçekleştirilecek villa tipi konutların en önemli özelliklerinin çağdaş yapı malzemeleri kullanımı ve güneş enerjisinden azami yararlanmak olacağını ifade eden Genel Müdür Seçmen, şöyle konuştu:
“Akılcı Evler’de yangına ve suya direnci kanıtlanmış, hafif ve çevreci malzemeden imal edilmiş malzemeler sayesinde hem konforlu, hem ekonomik, hem de enerji açısından önemli özelliklere sahip konutların yapımı gerçekleşecek. Binaların dış cepheleri ısı ve ses izolasyonu yüksek malzemelerle kaplanacak.
Akılcı Evler’de yaşamanın tadı da bir başka olacak. Yazın soğutma, kışın ısıtma sorunu en çağdaş ve en ekonomik yöntemlerle çözümlenecek.
Akılcı Evler’in en önemli özelliği, çatılarında kurulan fotovoltaik paneller sayesinde, güneş enerjisinden elektrik üreten ve bunu TEDAŞ’a satarak, kendi elektriğini ucuza getiren konutlar olmasıdır. Akılcı Evler’in çatılarına kurulan paneller sayesinde ayda 300 - 400 kw/h enerji üretilebilecek.
Özetle, Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. yeni projelerinde yüksek verimli, konforlu, ekonomik, sağlam ve çevreci konutlarla Adana ve Adanalıların hizmetinde olacak.
AKILCI EVLER’DE ÇAĞDAŞ TEKNİKLER
* Akılcı Evler’de binaların dış cephelerinde kullanılan duvar yapı elemanları yüksek ısıya dayanıklı ve ses izolasyon değerleri yüksek malzemelerden oluşuyor
* Bu malzemeler sağlamlığı, yangın ve suya direncinin yanı sıra hafifliği ve çevreci malzemeden imal edilmiş olması nedeniyle konforlu, ekonomik ve enerji sınıfı yüksek konutların yapımına olanak sağlıyor.
* Yeni Adana İmar İnşaat’ın Akılcı Evler’inde kullanılacak olan dış duvar malzemesi 85 cm kalınlığındaki gaz beton veya 160 cm kalınlığındaki tuğla duvar malzemesi ile ısı yalıtkanlığı anlamında eşdeğerdir. Ayrıca bu malzeme sayesinde ileride mantolama yapılmasına da gerek duyulmayacaktır.
* Akılcı Evler’de yaz ve kış aylarındaki ısıtma-soğutma ve sıcak kullanım suyu ihtiyacı; hava kaynaklı bir ısı pompası, güneş kolektörleri ve Fancoil marifeti ile sağlanacaktır.
* Isı pompası, doğadaki enerjiyi çok az güç harcayarak, bina içine ısı olarak taşıyan ya da tam tersini yaparak bina içini soğutan bir sistemdir. Enerji harcaması alınan enerjiye göre çok düşük kalmaktadır. 1 kw enerji harcamasına karşılık kullanılan kaynağa göre 4-6 kat enerji alınması mümkündür.
* Türkiye’de en ucuz ısınma şekli olarak bilinen doğalgazlı sistemlere karşı bile en az yüzde 25-30 tasarrufludur.
* Tek bir sistemle evinizi kışın ısıtıp yazın serinletebilir, ayrıca sürekli olarak sıcak su ihtiyacınızı karşılaşabilirsiniz.
* Evlerdeki kullanma amaçlı sıcak su temininde ayrıcıa güneş kollektörleri de destekleyici olacaktır.
* Akılcı Evler’de özel çatı dizaynı sayesinde, çatılar fotovoltaik panellerle kaplanacaktır.
* Yapımına başlanacak konutlarda standart olarak sunulacak olan fotovoltaik sistem sayesinde ayda 300-400 kwh enerji üretimi mümkün olacak. Bu sayede konutlarda oturanların elektrik faturalarında ciddi düşüşler meydana gelecek. İsteyen konut sahipleri çatıdaki boş alanları da kullanarak daha yüksek üretim değerleri elde edebilecekler.
* Akılcı Evler’de fotovoltaik sistemin kurulu olması sayesinde ayrıca “Enerji Kimlik Belgesi”nde yapının sınıfı daha üst seviyede yer alacak; bu da vergi avantajı”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 17.3°