Bu deklarasyon Sözlü
Manşet Haber 17.11.2012 01:09:02 0

Bu deklarasyon Sözlü'ye

Bu deklarasyon Sözlü'ye

Adana(Ulus)--Ceyhan'daki Sivil Toplum Kuruluşları, Kent Konseyi binasında biraraya gelerek, 250 Yataklı Ceyhan Devlet Hastanesi yapımını engellediği gerekçesiyle Ceyhan Belediyesi'ne karşı ortak deklerasyon yayınladı.

Ceyhan Kent Konseyi Başkanı Alemdar Öztürk'ün açıkladığı deklerasyonda, şahsi menfaatlerine aykırı olsa bile Ceyhanlı'ların menfaati için bu tür gizli veya açık yapılan engellemelerin sona erdirilmesi ve yapımına destek olunması gerektiği vurgulanarak şu ifadelere yer verildi;

Bu ihtiyaç ve istek doğrultusunda şehrimize 250 yataklı modern bir devlet hastanesi yapılması uygun görülmüş olup bunun yer tespiti, zemin etüd ve değerlendirme çalışmaları yapılmış ve 5 Nisan 2012 tarihinde ihalesi yapılmıştır.

Modern mimarisi ile bölgenin ihtiyacını karşılamak üzere yapılacak olan bu hastane anlaşılmaz bir şekilde yıllar öncesinden gizlice başlayarak engellenme girişimlerine maruz kalmıştır.

Yeni yapılacak devlet hastanesi, Ceyhan ve bölge insanının tamamına yakınının menfaatine olduğu gibi, çok küçük bir grubun ise şahsi menfaatine aykırı olabilir.

Aynı tarihte ihalesi yapılan ve aynı müteahhit firma tarafından kaba inşaatı hızla devam etmekte olan 200 Yataklı Kozan Devlet Hastanesi göz önüne alındığında bu süreçte Ceyhanlı’ların uğradığı zarar ve mağduriyet telafisi güç sonuçlara yol açmaktadır.

Bu aşamada 250 Yataklı Ceyhan Devlet Hastanesinin yapımının önündeki engellerin kaldırılması ve Ceyhanlı’ların mağduriyetinin giderilmesi için aşağıda imzası bulunan Kanaat Önderlerinin arzu ve isteğidir. Kısır çekişmelerin ve siyasal çıkarların bir tarafa bırakılarak sağduyu ile Ceyhanlı’ların daha fazla mağdur edilmemesi için 250 Yataklı Ceyhan Devlet Hastanesinin önüne engel gösterilen davanın da geri çekilmesini talep etmekteyiz.

Ceyhan’da davalık olduğu halde izin verilmiş faaliyetler olduğu halde, 250 Yataklı Ceyhan Devlet Hastanesi arsasını kamuoyundan gizlice 11 Temmuz 2011 tarihinde 6448 nolu dosya ile hem danıştaya dava etmek, hem de bu davayı engel göstermek Ceyhanlı’ların ve hatta gelecek nesillerin talihsizliğidir.

Kişisel menfaatlerine aykırı olsa bile, bir an önce bu yanlışlardan dönülmesini, davanın geri çekilerek hastane inşaatının başlatılmasına destek olunmasını istiyoruz. Dava süreci ve inşaatın uzamasıyla Ceyhanlı’ların mağduriyeti de artacak, bu süre zarfında süreci tıkayanların üzerinde Ceyhan kamuoyunun mesuliyetinin bineceğini saygıyla arz ederiz. “

YAZARLAR

19.5° / 8.9°