Bu sözleşme dünyada bir ilk
Manşet Haber 13.03.2013 13:08:53 0

Bu sözleşme dünyada bir ilk

Bu sözleşme dünyada bir ilk

Türkiye genelinde Sağlık işkolunda tek yetkili sendika olan Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası, Çukurova Üniversitesinde işverenle tek kişilik toplu sözleşme imzaladı.

cusozlesmeSağlık-İş Adana Şube Başkanı Mehmet Demirci, dünyada bir ilki gerçekleştirerek yetkili olduğu ÇÜ Dişçilik Fakültesinde bir işçi için Dekanlıkla toplu iş sözleşmesi imzaladı.

ÇÜ’de yetkili işkolu olan Sağlık-İş Sendikası bir işçi için bile sözleşme imzalayarak üyesi işçinin sosyal hakları ve ücretlerini artırdı. İşçinin ücreti; Birinci yıl birinci altı ay yüzde 4 ve artı enflasyon farkı, ikinci 6 ay yüzde 4 ve enflasyon farkı, ikinci yıl birinci 6 ay yüzde 3 ve enflasyon farkı, ikinci altı ay yüzde 3 ve enflasyon farkı zam alınarak artış sağlandı.

Böylece sendikalı işçi toplamda yıllık ilk dilimde yüzde 12 ücret artışına hak kazanmış oldu.

Ayrıca ikramiye tutarı yıllık 112 güne çıkarılıp görev tazminatı günlük 4.5 liraya yükseltildi.

Sosyal yardım aylık 125 lira, Giyim yardımı 110 lira, yol yardımı günlük net 3.5 liraya çıkarıldı.

Sözleşmenin resmen imzalanmasından sonra bir açıklama yapan Sağlık-İş Sendikası Adana Şube Başkanı ve Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Demirci, “ Tek sendikalı işçimiz olan arkadaşımızın sosyal hakları ve ücretinde artış sağlayan toplu iş sözleşmesine katkı koyan Dişçilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Toroğlu, Fakülte Sekreteri Fatih Bozkurt ve Fakülte görevlisi Halil Kızıltuğ’ya teşekkür ediyorum” dedi ve şöyle devam etti,

“ Bizim için işçinin sayısı değil üye işçilerimizin alacağı sosyal haklar önemlidir. İşçimiz bir tane de olsa bin tane de olsa bizim için onların haklarını savunmak ve üretimden gelen gücünün karşılığını almasını temin etmek esastır. Bu konuda sendikamızın duruşu ve çizgisi sayıya göre değil zihniyete göre şekillenir. Esas olan işçilerimizin hak ettiği ve layık olduğu  yaşam standartlarına kavuşmasıdır.”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°