Bu tablo yaşanmayacak!
Manşet Haber 20.12.2012 02:01:46 0

Bu tablo yaşanmayacak!

Bu tablo yaşanmayacak!

Adana(Ulus)--ortak_akilASKİ Genel Müdürü Kadir Küreksiz, Kanal 1. duraktaki demiryolu alt geçidi olmak üzere her yağmurda sorun yaşayan 17 mahallenin sıkıntısının biteceğini ve bir daha yaşanmayacağını açıkladı.

Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ Genel Müdürü Kadir Küreksiz başta Şakirpaşa, Ova, Fevzipaşa, Onur, Bahçelievler ve Demetevler olmak üzere toplam 17 mahallede yaşanan su baskını sıkıntısının süratle devam eden çalışmaların ardından son bulacağını söyledi. Küreksiz ayrıca, yıllardan bu yana Kanal 1. duraktaki Demiryolu altgeçidinde yaşanan sıkıntının da bu proje kapsamında giderileceğini ifade etti.

Önceki gün başlayan ve dün şiddetini artırarak devam eden yağışların Adana’da bazı sorunların yaşanmasına neden olduğunu dile getiren ASKİ Genel Müdürü Kadir Küreksiz, “Adana’da dün metrekareye 80 kg yağış düştü. Meteoroloji yetkililerine göre yağışlar dünden başlayarak şiddetini  artırarak sürecek. Söz konusu bu yağış miktarı normalin çok üzerinde ve şehrin bazı bölgelerinde sıkıntılara neden oluyor. Mevcut pompalama(su tahliye) sistemimiz saniyede 1 metreküp su tahliye ederken son yağışlardaki aşırı yüklenmeden dolayı tahliye noktalarına saniyede 3 ile 5 metreküp yağmursuyu düşüyor. Ancak arıtma tesislerimizden başlayan proje sayesinde, yakın bir gelecekte başta sıkıntı yaşayan 17 mahallemiz ve Demiryolu altgeçidi olmak üzere kentimiz bu sıkıntılardan bir daha yaşamamak üzere kurtulacaktır” diye konuştu.

ASKİ Genel Müdürü Küreksiz yeni kollektörlerin 2x4 ebadında borulardan oluştuğunu da kaydederek, “Bizim şimdi yaptığımız yeni kollektörlerin aslında 20-30 yıl öncesinde planlanıp yapılması gerekiyordu. Bugüne kadar ihmal edilen bu sorunu çözmek için gece gündüz aralıksız çalışıyoruz. Arıtma tesislerimizden başlayan çalışmamız, sorun yaşayan 17 mahalle ile birlikte Demiryolu altgeçidini de içine alarak en geç 4 ay içinde tamamlanacaktır. Böylece, birkaç gündür yoğun yağış nedeniyle zaman zaman trafiğe kapatmak zorunda kaldığımız Demiryolu altgeçidinde bir daha böyle bir sorun yaşanmayacaktır.”dedi.

SORUN İMARSIZ VE KAÇAK YAPILAŞMA

Adana’ya her yağmur yağdığında özellikle kenar mahallelerde yaşanan su baskınları sorununun imarsız ve kaçak yapılaşmadan dolayı meydana geldiğini de vurgulayan Küreksiz, “Gecekonduların yoğun olduğu mahallelerde bir çok ev yol kodunun altında kalıyor. Biz ne yaparsak yapalım, kodun altında kalan evlerde yaşanan bu sıkıntıyı çözmek mümkün değil. Adana’da imarlı yapılaşmanın olduğu hiçbir mahallede yağmur nedeniyle tek bir sorunun yaşanmaması tesadüf değildir” şeklinde konuştu.

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

28.4° / 19.2°