Büyükşehir
Manşet Haber 11.12.2012 01:20:14 0

Büyükşehir 'Evsel Katı Atık Toplama Bedeli'ni tartıştı

Büyükşehir 'Evsel Katı Atık Toplama Bedeli'ni tartıştı

Adana günlerdir CHP Milletvekili Ali Demirçalı’nın 1. İdare Mahkemesi’nde açtığı Evsel Katı Atık Toplama bedeli ile ilgili yürütmeyi durdurma kararını konuşuyor. Mahkeme kararına destek Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz ile Ak Partilii Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk’ten destek geldi. Ak Partili  Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ise mahkeme kararına 31 sayfalık dilekçe ile itirazda bulundu. Çelikcan, bireysel olarak bu vergiye karşı olduğunu ifade ederken, 'Almazsak bize zimmet çıkar' diyerek itiraz nedenini açıkladı.

CHP'li Demirçalı’nın açtığı Adana 1. İdare Mahkemesi kararına sanayicisinden, esnafına, emeklisinden çalışanına büyük destek geldi. Evsel Katı Atık Toplama bedeli bu kez Büyükşehir Belediye Meclisinin gündemine taşındı. Başkan Vekili Zihni Aldırmaz’ın katılmadığı Büyükşehir Belediye Meclisine Fethi Coşkuntuncel başkanlık etti.

Büyükşehir Belediye Meclisinde kürsüye çıkan AKP’li Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan’ın hedefinde Evsel Katı Atık Toplama Bedelini mahkemeye taşıyan ve yürütmeyi durdurma kararı alan CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz vardı.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, mecliste yaptığı konuşmada Adana 1'inci İdare Mahkemesi'nin, CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı'nın başvurusu üzerine aldığı yürütmeyi durdurma kararının çarpıtıldığını öne sürerken, şunları söyledi:

BİZLERE ZİMMET ÇIKARDI

'Birileri çıkıp şov yapıyor, ucuz kahramanlık yapıyor. Ücreti haksız yere alıyormuşuz gibi göstermek istiyor. İlçe belediye başkanları doğru olanı yapmıştır. Aksi takdirde, bizlere zimmet çıkabilirdi. Buradaki dayanağımız ise Çevre Kanunu. Kanun çerçevesinde çıkarılan yönetmelik. Mahkeme kararına saygılıyız. Biz de birey olarak bu ücretlerin iptal edilmesini istiyoruz ancak belediye başkanları olarak bu ücretleri yönetmelik çerçevesinde toplamak zorundaydık. Büyükşehir Belediyesi Evsel katı Atık Toplama Bedeli'ni su faturasına eklemek yerine, ucuz siyaset yaparak, faturanın altına ilçe belediyelerinin kararıyla bu bedellerin toplandığı ibaresini, mavi, kırmızı renklerle koyup, bizi vatandaşın önüne atıyor.'

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, mahkeme kararına itiraz eden tek belediye başkanı olmadığını, karara itiraz eden başka belediye başkanları da olduğunu da sözlerine ekledi.

HALKIN ÖNÜNE ATILIYORUZ

CHP’li Çukurova İlçe  Belediye Başkanı Yıldıray Arıkan,  katı atık ücretleriyle ilçe belediye başkanlarının halkın önüne atılmak istendiğini öne sürdü, büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasındaki çekişmeye bir anlam veremediğini söyledi.  Arıkan, 'Zihni Aldırmaz belediye başkanı değil. Ama ilçe belediyelerinin yaptığı uygulamayı suçlayıp, bizi halkımızla karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Aldırmaz ilçe belediye başkanlarından özür dilesin. Bunun kayıtlara geçmesini istiyorum' diye konuştu.

TÜM'DEN MALİYET SORUSU

Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Halil Tüm ise 'Katı Atık Bertaraf Bedeli' konusunda hesap hatası yapıldığını savundu. Tüm, şu görüşleri dile getirdi: '9 milyon TL katı atık taşıma bedeli, 5 milyon 500 bin TL bertaraf bedeli, 550 bin TL işçi ücreti, 330 bin TL civarında da SGK ve vergi bedeli, katı atığın bertarafı için oluşan maliyetler. Ancak 25 milyon TL'lik bir maliyet daha olduğu görünüyor. Bu maliyetin nereden, nasıl geldiğiyle ilgili hiçbir açıklama yok. Hesap yanlış yapılmışsa düzeltilmesini, doğruysa bu 25 milyon TL maliyetin nereden doğduğunu öğrenmek istiyorum'

YAZARLAR

19.5° / 8.9°