Ceyhan
Manşet Haber 8.11.2012 09:51:32 0

Ceyhan'da Kaymakam Gürbüz, Başkan Sözlü düellosu

Ceyhan'da Kaymakam Gürbüz, Başkan Sözlü düellosu

Kaymakam Gürbüz Karakuş tarafından Öğretmen Evinde düzenlenen ‘‘Ceyhan’ın sorunları ve çözüm önerileri’’ konulu toplantı, Kaymakam ile belediye Başkanının karşılıklı söz düellosuna sahne oldu.Kaymakam, belediye Başkanına 'Yalan Söylüyorsun' diyor, Başkan Sözlü Kaymakam için' Halkı aldatıyorsunuz' karşılığını veriyor.

Kaymakam Gürbüz Karakuş, konuşmasının başında  Ceyhan Belediyesi’nin hizmetlerini eleştirmesi dikkat çekti.Kaymakam Karakuş, Ceyhan’ın Adana, Türkiye ve dünya açısından önemini belirterek,  “su problemini çözememiş bir Ceyhan, Semt Pazarları olmayan bir Ceyhan, Mezbahanesi olmayan ve kentsel dönüşümü başlayamamış bir Ceyhan’ı konuşacağız. Bunun yanında iyi şeylerde olmuyor değil tabi ilçede, Eğitim alanında 82 yılda yapılan yatırımların son 8 yılda ikiye katlanması, güvenlik ve asayiş açısından da büyük gelişmeler yaşanması güzel şeyler tabi. Mobese sistemi 24 saat hizmet vermektedir. Yeni konuna göre tüm işyerleri Güvenlik kamarası taktırmak zorunludur.” dedi.

 

Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ise yaptığı konuşmasında devletin hiçbir kurumuyla çatışma içerisinde olmadıklarını savunarak, “Devlet bizim için Ebet Müddet Kutsaldır. Devletin hiçbir kurumuyla kavgalı değiliz. Ancak, kavgalıymışız gibi gösterilmeye çalışıyoruz. Devletin hiçbir kurumuyla çatışma içinde değiliz. Böyle bir şey olamaz. Devleti zafiyete düşürecek her türlü davranışa şiddetle karşıyız. Ancak Ceyhan’da halkın kutsal oyları ile seçilen Belediye Başkanına selam vermenin suç olduğu bir ortamda yaşar hale getirildik. Bunu Ceyhanlı hemşerilerimin takdirine bırakıyorum.’’dedi.

 

Ceyhan’da su sıkıntısının olmadığının da altını çizen Başkan Sözlü, “Ceyhan’da su problemi yoktur.  Bu yaz sıkıntı olsaydı yeni hattı devreye sokardık. Ancak böyle bir sıkıntı olmadığından dolayı yeni hattın tamamının direk Ceyhan’a bağlanması için uğraşıyoruz. Mobese’yle ilgili alt yapısı tamam olan iki ilçe vardır. Biri Tarsus, diğeri ise Ceyhan’dır. Mobese’nin tüm alt yapı çalışmalarını Ceyhan Belediyesi yapmıştır. Bunu herkes biliyor. Bu yüzden bizleri ziyaret ederek teşekkür eden dönemin Adana İl Emniyet Müdürünün tayini bile çıkmıştır.” dedi.

Başkan Sözlü, “Ceyhan Belediyesi olarak okullarımızın çevre düzenlemesi, arsa tahsisi konusunda hep yardımcı olduk. Okullarımızın bahçelerinin birçoğunu parke ile kapladık” diye konuşurken Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş, araya girerek “Yalan Söylüyorsunuz” diye Başkan Sözlü’ye müdahale etti. Sözlü de bunun üzerine “yalan söylemek size mahsus bir şeydir. Bir saatten beri burada halkı aldatıyorsunuz.  Ceyhan’ın problemlerini konuşuyoruz. Ceyhan’ın en büyük problemi; halkın seçtiği belediye başkanına karşı kutuplaşma oluşturulmaya çalışılmasıdır. Bu konuda Allah’a sığınırım. Ceyhanlı hemşerilerime sığınırım” şeklinde cevap verdi.

 

Ceyhan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı ise eğitime katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, belediyenin kendilerine sadece 10 dönüm arsa verdiğini iddia etmesi üzerine yeniden kürsüye gelen Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Eğitime yapmış oldukları katkıları yenileyerek, “ Ceyhan İMBK Anadolu Lisesi ve Haydar Aliyev Endüstri Meslek Lisesi’nin şuan ki yerleri İmar planında park yeri olarak görünüyordu. Ancak belediye meclisi olarak, oy birliğiyle aldığımız kararla bu arsaları Eğitim alanı olarak değiştirdik, düzenledik ve Milli Eğitimi teslim ettik. Bu eğitime katkı değil de nedir? Belediye’nin Park alanını vermişiz. Niye bunları konuşmuyorsunuz? Hastane’nin yeri için 130 dönüm yer verdik. Tabi bunlar babamızın malı değil, nihayetinde. Ama niye bizim yapmış olduğumuz hizmetleri yok sayıyorsunuz? Acaba benim yerimde has bel kader 2009’da AKP’li bir belediye başkanı seçilmiş olsaydı bu kadar direnebilir miydiniz? Ama hiç kimsenin önünde diz çökmeyeceğiz, hukuki tüm haklarımızı da arayacağız. ” dedi.

Aslında bu tür toplantılara katılmak bile istemediğini belirten Başkan Sözlü, “Ama bizim olmadığımız yerde hizmeti engellediğimiz yönünde kalleşçe arkamızdan beyanatlar veriliyor. Biz belediye olarak hizmetimizin doğruluna inanıyoruz. Bu yüzden de Hastane yerinin doğru bir seçim olduğunu iddia ediyoruz. Bu konuda hukuki mücadelemizi de devam ettireceğiz.  Eğer hastane kentsel dönüşüm içerisinde buraya yapılırsa Güneydoğu’dan göç eden hemşerilerimizle bir entegrasyon sağlanır. Çocuklarımız iç içe beraberce yaşar ve Ceyhan’da hiçbir problem kalmaz. Artık hiç kimse köprünün öbür tarafı, bu tarafı diye bir söylemde bulunamaz.” Şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Başören Köyü Muhtarı Ahmet Yaraş ise yaklaşık 70-80 yıldan beri aynı evde oturmakta olan köylünün, evlerinin yıkılacak olmasından dolayı büyük bir üzüntü ve mağduriyet içersinde olduklarını ifade ederek “Tedaş görevlileri köyümüze 20-30 askerle elektrik kesmeye geliyor. Köylünün haberi yok, her şeyi benden biliyorlar. Beni kim koruyacak? “ dedi.

 

Öğretmenevi’ndeki toplantıya Kaymakam Gürbüz Karakuş, Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Emniyet Müdürü Celal Özcan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yaylacı,  Ticaret Odası Başkanı Ali Duru, Mahalle ve Köy Muhtarları ile sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldı.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°