ÇGC
Manşet Haber 6.10.2012 15:37:08 0

ÇGC'den protesto

ÇGC'den protesto

Adana(Ulus)--Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Konrad Adenauer Vakfı'nın, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile düzenlediği Yerel Medya Eğitim Semineri'ne Adana'daki basın meslek kuruluşlarının protestosu devam ediyor. Davet girişimlerini daha önce, ''ÇGC Başkanı Cafer Esendemir açış konuşmasını yapacak” diyerek yapan organizasyon heyetine, tepki gösteren ÇGC kararlılığını sürdürüyor.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri ve seminer koordinatörünün kendilerini ve kamuoyunu yanılttığını ifade eden ÇGC Başkanı Esendemir, ''Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş ile yaklaşık bir ay önce yaptığımız telefon görüşmesinde, TGC ile Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi'nin yerel medya semineri yapacağını öğrendik. Bizden de destek beklediklerini söylediler. İletişim Fakültesi'nin tavrına tepkimizi ifade ederek Türkiye Gazeteciler Federasyonu'nun Konrad Adenauer Vakfı'nın desteklediği seminerlerle ilgili çeşitli defalar aldığı olumsuz kararları hatırlatarak süre istedik. Sayın Olcayto, TGF ve Gazeteciler Cemiyeti ile aralarında sorun kalmadığını, artık seminerlere destek verdiklerini söyledi. Ancak, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel ve Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin' e konuyu ilettiğimizde olumsuz cevaplar aldık. Yani ÇGC olarak sayın Olcayto ve Güneş tarafından yanıltıldık'' dedi.
Bu süre zarfında Seminer Koordinatörü Serap Ağırer ile de görüştüğünü ifade eden Esendemir şunları söyledi: ''Serap hanım çok iyi niyetli olarak bu seminere destek vermemizi istedi. Biz de kendisine İletişim Fakültesi yöneticilerinin girişimleri ve ikna etmeleri halinde, konuyu yönetim kuruluna götürebileceğimi, onların kararı ile katılabileceğimizi söyledik. Ancak İletişim Fakültesi Dekanlığı bizimle diyalog yerine yazılı bir dilekçeyi tercih ederek destek istemiştir. Adana Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili de bu seminere mail ile davet edilmiştir. Bu davranış yanlıştır. Bu tür organizasyonlara protokolün daveti bizzat görüşülerek yapılmalıdır. Öte yandan Sibel Güneş'in dün basına yaptığı yazılı açıklama da şık bir davranış biçimi değildir. Çukurova'ya hitap eden ve Kurtuluş Savaşı mücadelesine kalemiyle destek vermiş, Türkiye'nin yayında olan en eski gazetesine (Yeni Adana Gazetesi) sahip Adana, yerel basının anlam ve önemini en iyi ifade eden kentlerin başında gelmektedir. Çukurova Gazeteciler Cemiyeti, kendi kentinde düzenlenecek seminerde sade bir konuşmacı olarak yer alamaz. Sayın Güneş'in de belirttiği gibi bölgede en çok üyeye sahip kurum ÇGC'dir. En çok üyeye sahip ÇGC başkanını sade bir konuşmacı olarak davet etmek seminerin ÇGC ile ortaklaşa düzenleneceği anlamına gelmez. Yine basına ilettiğiniz katılımcı Adanalı gazeteci listesi tek başına üyelerimizin ÇGC'yi sahiplendiğinin kanıtıdır.'
ÇGC Başkanı Esendemir, seminere katılmayacağını 1-2 gün önce değil tam 15 gün önce seminer koordinatörü Sibel Ağırer’e bildirdiğini sözlerine ekledi.

YAZARLAR

36.3° / 23.2°