CHP 89. Yaşında
Manşet Haber 9.09.2012 10:50:02 0

CHP 89. Yaşında

CHP 89. Yaşında

CHP’nin 89. kuruluş yıldönümü yaşanan terör saldırıları nedeniyle sade bir törenle kutlanıyor.
Adana’da saat 11.00’de Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunularak istiklal marşımız okundu. Törene İl Başkanı Orhan Sümer, İlçe, kadın ce gençlik kolları başkanları ile partililer katıldı.

CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 89. kuruluş yıldönümünü yayınladığı mesajla kutladı. CHP’nin emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını örgütlediğini belirten Çelebi, “Bu, mazlum milletlerin umudu olmuş, emperyalistlerin sömürgesi olan halklar Mustafa Kemal’i ve örgütü CHP’yi rehber edinmişlerdir” dedi.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyet Halk Partisi” ve “Cumhuriyeti” iki ki büyük eseri olarak tanımladığını vurgulayan Çelebi, “4 Eylül 1919 Sivas Kongresi asıl kuruluşu şeklinde açıklanabilir. Çünkü Türkiye’nin her tarafındaki Müdafaa-i hukuk kuruluşlarının birleştirildiği bir gündür. O nedenle partini gerçek kuruluşu 4 Eylül 1919 kabul edilmesi doğrudur. Ancak resmi olarak Cumhuriyet Halk Fırkası 9 Eylül 1923’te kurulmuştur” diye konuştu.
CHP Çukurova İlçe Başkanı Mehmet Çelebi, Mustafa Kemal ve CHP’nin Türkiye halkını 1919’lardaki emperyalist işgaline karşı direniş örgütü haline getirdiğini belirterek, bir ulus ve çağdaş yönetim olan halkın egemenliğindeki cumhuriyeti yarattığını söyledi.
“Çok kısa süre ülkenin kalkınmasını temel sanayi kuruluşlarını ve çağdaş uygar haline getirme çalışmalarını en üst noktaya getirdi” diyen Çelebi, mesajında şu görüşlere yer verdi:
AKP ÜLKEYİ BATAKLIĞA SÜRÜKLEDİ
“Bu durum böyle derken Mustafa Kemal’in ölümü ile zaten boş durmayan emperyalist ülkeler yeniden Türkiye’yi kıskaca alma çalışmalarını hızlandırdı ve bugün gelinen noktada yıllardır sağ iktidarlar yönetiminde özellikle son on yılda AKP yönetiminde Türkiye içinden çıkılmaz sonuçlarla karşı karşıya bir duruma geldi.
Emperyalistler ve onun işbirlikçisi AKP her alanda ülkeyi batağa sürüklemiş durumda AKP iktidarı emperyalistlerin talimatı ile ülkeyi yönetiyor ekonomi çökmekte demokrasi hak getire. Özgürlükler tümüyle yok edilmiş her gün daha kötüye adeta yöntemini yaşıyoruz.”

YAZARLAR

38.6° / 24.6°