“CHP, Adana’da 1. parti”
Manşet Haber 19.01.2013 16:09:30 0

“CHP, Adana’da 1. parti”

“CHP, Adana’da 1. parti”

gokhan_gunaydinilCHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Adana eski parlak günlerine CHP’nin yerelde ve ülke genelindeki iktidarıyla dönecek” dedi.

CHP’nin Adana’ya büyük önem verdiğini belirten Gökhan Günaydın, il binasında düzenlediği basın toplantısında,  “Acil Demokrasi, Derhal Adalet” mitinglerinin ilkinin 26 Ocak’ta Adana’da yapılacağını hatırlattı.Adana’nın Türkiye için kültürel yönden ve üretim açısından çok önemli olduğunun altını çizen Günaydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adana bir dönem ülkede sanayi ve tarımda çok güçlüydü. Her iki dalda da Türkiye’nin şampiyonuydu. Bugün bu şampiyonluk, bir başka daldaki birinciliğe, işsizlik şampiyonluğuna dönüştü. Sanayinin ve tarımın bu denli ileri olduğunu bir şehirde nasıl olur da üretim azalır, işsizlik bu denli büyür?”

Başbakan’ın ekonomide Türkiye’nin çok iyi durumda olduğunu söyleyip durduğunu kaydeden belirten Günaydın, “IMF’ye 23  milyar dolar borcun ödendiğini ve şimdi onlara borç verebilecek duruma geldiğimiz söyleniyor. Peki bu ülke yılda 50 milyar lira faiz borcunu nereye veriyor? Türkiye’de vergi adaletsizliği alabildiğine büyüyor. Söz verilmesine rağmen asgari ücretten vergi alınmaya devam ediliyor. AKP, düzeltilmiş işsizlik rakamları üzerinden konuşuyor. Adana’da en temel sorun işsizlik. Üniversite mezunları babalarından çay parası alıyor. ‘Türkiye uçuyor, kaçıyor’ masallarından önce bu gerçekler görülmeli. Beni çorbasını kaynatamayan vatandaşın durumu ilgilendiriyor” şeklinde konuştu.

Buğdayın kilosunun Adana’da 70 kuruş olduğunu, maliyetinin ise yine 70 kuruş olarak hesaplandığını kaydeden Günaydın, “ Mısırın kilosu 60 kuruş, maliyeti de 60 kuruş, pamuğun kilo fiyatı maliyetin altında kalmış durumda. Türkiye saman ithal eder hale geldi. Kuraklık olduğunu söyleyenlere, ‘89 yıldık ilk kez mi kuraklık yaşıyoruz’ sorusu sorulmalı. Türkiye’de buğday ekim alanları 20 milyon dönüm azaldı. Bu yüzden saman ithal eder hale geldik” diyerek tepki gösterdi.

CHP 1. PARTİ

2014’ün 30 Mart’ında  Türkiye’de yerel seçimler yapılacağını ifade eden Günaydın, “Büyükşehir yasasının ardından yerel seçim yapılacak belediye sayısı 2951’den,1418’e düşürüldü. İl Genel Meclisi üyeleri seçilmeyecek çünkü, İl Özel İdareleri 29 Büyükşehir’de kapanıyor.  Yapılan anketlere göre CHP; Adana Büyükşehir, Çukurova ve Seyhan ilçelerinde birinci parti. Ceyhan’da da işler CHP adına çok iyi gidiyor. Araştırma sonuçları böyle. Adana’yı eski parlak günlerine CHP’nin yereldeki ve geneldeki iktidarı döndürecek” dedi.

 

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°