CHP köylerde sorun dinliyor
Manşet Haber 17.09.2012 10:38:35 0

CHP köylerde sorun dinliyor

CHP köylerde sorun dinliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Milletvekili Ali Demirçalı ve PM Üyesi Gökçe Pişkin, Sarıbahçe, Çatalhöyük, Camuzağalı ve Yeşilova Köylerinde sorun dinledi. Adana Milletvekili Ali Demirçalı, CHP’nin bir yıl önce yapılan seçimdeki projelerinin AKP iktidarı tarafından kötü bir şekilde taklit edilerek uygulamaya konulduğunu ifade etti.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve Adana Milletvekili Ali Demirçalı TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi’ni ziyaret etti. Oda Başkanı Şahin Yeter Adana tarımının içerisinde bulunduğu durumu anlattı. Üreticinin en büyük sıkıntısının akaryakıt, gübre, mazot ve tohum fiyatlarının ilan edilen taban fiyatların çok üzerinde olduğunu, ilk kez bu yıl çiftçinin ürettiğinin para etmediğini ifade eden ZMO Başkanı Şahin Yeter, verimli tarım arazilerinin betonlaşmasından yakındı, bu konda TBMM’nin gerekli önlemi alması gerektiğini savundu.
CHP’nin Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Suriye ile yaşanan sorunların diğer komşu ülkeleri de etkilediğini ifade ederek, “AKP iktidarının dış politikası iflas etmiştir. AKP iktidarının dış politikası nedeniyle tüm komşularımızla ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Bu günlerde en çok Mersin’den Mardin’e kadar olan bölgemizdeki illerin etkileniyordu. Adana’daki ziyaretlerimizde sorunun daha da ciddi olduğunu gözlemledik. Suriye sorunu nedeniyle Rusya gibi bir çok ülkenin Türkiye’den narenciye, meyve, sebze alımını durdurduğunu gözlemliyoruz. Ülkemizi önümüzdeki süreçte daha da zor günlerin beklediğini üzülerek söylemek durumundayız. Türkiye sanıldığından daha da kötü yönetilmektedir.Türkiye’yi daha da kötü günler bekliyor.” dedi.
Adana Milletvekili Ali Demirçalı, AKP’nin Adana’yı 10 yıllık iktidarları döneminde cezalandırdığına dikkat çekerek, “Adana vekâletle yönetiliyor. Adana’ya kamu yatırımı gelmiyor. Çok beceriksiz bir iktidar var. Adana sanayisi, tarımı, esnafı, emeklisinin perişan durumunda olduğunu görüyoruz. 50’nin üzerindeki fabrika kapandı. Organize sanayi bölgesindeki fabrikalar düşük kapasite ile çalışıyor, fabrika mezarlığından bir farkı yok. Tarım sektörü büyük bir batağın içerisinde. Üreticinin yüreği yanıyor.” şeklinde konuştu.
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekilleri Faruk Loğoğlu ve Ali Demirçalı ile PM Üyesi Gökçe Pişkin, İl Başkanı Orhan Sümer, Milletvekili adayı Ziraat Yüksek Mühendisi Murat Öztanrıöver, Av. Atıf Ocal Ceyhan İlçesi’nin Sarıbahçe, Çatalhöyük, Camuzağalı ve Yeşilova Köylerini ziyaret etti, sorunlarını dinledi. Yeşilova Köyü Muhtarı İsmail Tan, 1937 yılında kurulan köyde en büyük sorunun TİGEM arazilerinin 2-B kapsamına alınması olduğunu söyledi. Muhtar Tan, orman arazisi olmayan Yeşilova Köyündeki olayın benzerinin Konya’da olduğuna dikkat çekti.
CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Yeşilova Köyün’deki arazilerin takipçisi olacağını, İl Özel İdaresi ve TİGEM Genel Müdürü ile görüşerek sorunun çözümünün takipçisi olacağını söyledi. Demirçalı, çiftçilerin ürünlerini taban fiyat açıklanmadan tüccara satmak durumunda kaldığını, iktidarın çiftçiye mazot, gübre ve diğer girdiler konusunda daha fazla destek vermesi gerektiğini kaydetti. CHP Milletvekili Demirçalı, “AKP iktidarından çiftçilerimiz de nasibini aldı. CHP Türkiye’nin partisi. CHP herkes için var. AKP, CHP’nin geçen yıl seçim meydanlarındaki projelerini hayal olarak görüyordu. Bugün gelinen noktada, AKP, CHP’nin projelerini kötü bir şekilde taklit ederek uygulamaya çalışıyor.” diye konuştu.
YAZARLAR

19.5° / 8.9°