CHP, yerelde ve genelde iktidara yürüyor
Manşet Haber 14.10.2012 13:03:16 0

CHP, yerelde ve genelde iktidara yürüyor

CHP, yerelde ve genelde iktidara yürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Orhan Sümer, Büyükşehir Yasa Tasarısı’nın, AKP’nin, dizginleri elinde bulunmayan belediyeleri ele geçirmek için hazırladığı bir tuzak olduğunu ancak bu tuzağa AKP’nin düşeceğini, CHP’nin önce yerelde, ardından genelde iktidara yürüdüğünü söyledi.

TBMM komisyonlarında görüşmeleri sürdürülen ve önümüzdeki günlerde TBMM Genel Kurulu’na inecek olan Büyükşehir Yasa Tasarısı’yla ilgili derin endişeleri olduğunu açıklayan Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Orhan Sümer, söz konusu yasa tasarısının yerel yönetimlerin daha hızlı hizmet vermesi için değil, AKP iktidarının güçlü olmadığı belediyeleri ele geçirmek için gerçekleştirdiği bir hamle olduğuna dikkat çekti.
ADANA’YI HALLETTİLER DE, İLÇELERE Mİ HİZMET GÖTÜRÜCEKLER?
AKP’nin, 2009 yerel seçimlerinde alamadığı belediyeleri ele geçirmek için böyle bir taktik uyguladığını kaydeden Sümer, “Adana Büyükşehir Belediyesi şu anki sorumluluk alanında yeterli hizmeti yapabilmiş midir ki Adana’nın en ücra köşelerine kadar hizmet götürebilsin? Kentin göbeğinde Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğundaki onlarca sorun çözülmeyi beklerken, örneğin Adana’ya yaklaşık 4 saat uzaklıkta olan Tufanbeyli’ye nasıl hizmet götürecek? Raylı sistemin borçları nedeniyle belediye gelirlerinin büyük bir kısmı zaten bu ödemelere gidiyor ve Ulaştırma Bakanlığı Adana’nın sırtında büyük bir kambur olan raylı sistemi devralmamak için direniyor. Bu, AKP’nin tamamen siyasi çıkarları doğrultusunda şekillenmiş, dönüştüremediği, ele geçiremediği belediye başkanlıklarını AKP’li yapabilmek için attığı bir adımdır” dedi.
AKP BÜYÜK OY KAYBINA UĞRADI
İl Özel İdarelerinin kaldırılmasını da yerel yönetimlerin yeniden biçimlendirilmesi ve eyalet sistemine geçişin bir adımı olarak tanımlayan Orhan Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm bu nedenlerle Büyükşehir Belediyeleri Yasası'nın başka amaç taşımaktadır. AKP, 27 Ekim 2013'teki yerel seçimler için azalan oylarını değişik planlarla artırmaya çalışmaktadır. AKP tüm kesimler tarafından yanlı ve taraflı uygulamaları nedeniyle büyük tepki çekmiş ve aynı zamanda büyük oy kaybına uğramıştır. AKP kendince kurduğu tuzağa kendisi düşecektir. CHP, tüm kadroları, teşkilatlarıyla en ücra yerdeki vatandaşa ulaşacak, halkımız da CHP'yi önce yerelde sonra genelde iktidara taşıyacaktır. Türkiye, merkezdeki ilçelere dahi hizmet götüremeyen AKP'li belediyelere gerekli dersi 27 Ekim 2013'te verecektir. Halkımız yerel yönetimlerin sosyal demokratlar eliyle nasıl yönetileceğine tanık olacaktır.”


Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

16.5° / 10.5°