CHP
Manşet Haber 17.01.2013 18:16:27 0

CHP'den Adana’da Adalet Mitingi

CHP'den Adana’da Adalet Mitingi

Cumhuriyet Halk Partisi  Türkiye genelinde Adalet mitingi  yapıyor. İlk miting 26 Ocak günü Adana’da start alacak.

Uğur Mumcu Meydanında düzenlenecek miting ile ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan bir basın toplantısı düzenledi. Tezcan’ın açıklaması şöyle;

adalet_mitingchp“Türkiye hızla demokrasinin tasfiye edildiği, adaletin katledildiği bir süreci yaşıyor. Tarihin hafızası sandıktan çıkan diktatörlerin tüm toplumu baskı altında susturduğu, sivil toplumu devlet gücüyle dizayn ettiği totaliter rejimlere yabancı değildir.

AKP iktidarı on yılda totaliter bir diktatörlük kurdu. Emek dünyası, iş dünyası, meslek örgütleri, barolar, üniversiteler, aydınlar, yazarlar, sanatçılar, bilim insanları, öğrenciler, tüm toplum iktidarın mutlak egemenlik anlayışıyla devlet kontrolünde terbiye edilmek isteniyor, iktidar yandaşlığına zorlanıyor.

İktidar muhalefetsiz bir rejim yaratma peşinde. Başbakan demokrasinin en temel ilkesi olan kuvvetler ayrılığından şikayet ediyor, ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Gerçek sendikalar susturulurken iktidar denetiminde yandaş sendikalar güçlendiriliyor. Üniversite öğrencileri evlerinde bulunan kitaplar, söyledikleri türküler, taktıkları poşular, yaptıkları anma geceleri, dayanışma toplantıları, protesto gösterileri, parasız eğitim talepleri nedeniyle terörist muamelesi görüyor. Hak arayan memurlar coplanıyor, biber gazıyla boğuluyor.

Toplu davalar, soruşturmalar sürek avına dönüşmüş durumda. Yargı doğrudan siyasetin emrine girmiş. Önceden kurgulanmış davalar, üretilmiş sahte delillere dayalı soruşturma ve yargılamalar, sahte gerekçelerle verilen hükümler, adaletin adalet örgütü eliyle katledildiği bir dönem.

Altı milyon işsiz. 15 milyon yoksul. Bankalara tüketici kredisi ve kredi kartıyla toplam 250 milyar lira borçlu vatandaş. 16 milyar lira karşılıksız çek, 6 milyar lira protestolu senet. 21 milyon icra dosyası. Asgari ücretliye, emekliye açlık sınırının altında ücret. Pırlantaya sıfır vergi, mazota %58 vergi. İşçiye %7 zam, faizciye %63 gelir.

Sanatçıya hakaret, basına fiili sansür, milli bayramlara saldırı, okulda ayrımcılık, çağdışı-gerici eğitim, bilimi ve bilim kuruluşlarını tasfiye, cezaevlerini takviye…

Bu düzen adaletsiz!

AKP düzeninin adaleti yok. Yandaşa cennet bolluğu, milyonlarca vatandaşa sefalet ve yoksulluğu reva gören bu düzenin adaleti yok.

Baskı ve zulümle korku imparatorluğu kuran bu düzenin adaleti yok.

Şimdi dur deme zamanı.

Baskıya boyun eğmeyeceğiz. Adaletsizlik kaderimiz olmayacak. Korkuya teslim olmayacağız.

Bize adalet yakışır. Bize demokrasi yakışır. Bize özgürlük yakışır. Bize zenginliğin paylaşıldığı bir Türkiye yakışır.

Bunun için meydanlara iniyoruz. 26 Ocak’ta Adana’dan başlıyoruz. Adalet için, demokrasi için, barış için, Türkiye için ADANA’DA BULUŞALIM.

ACİL DEMOKRASİ DERHAL ADALET !”

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°