CHP’den Demokrasi, adalet ve barış için miting
Manşet Haber 23.01.2013 17:50:39 0

CHP’den Demokrasi, adalet ve barış için miting

CHP’den Demokrasi, adalet ve barış için miting

Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Orhan Sümer, 26 Ocak Cumartesi günü Adana’da yapılacak “Acil Demokrasi, Derhal Adalet” mitingine, Türkiye’de demokrasi, adalet, barış  isteyen herkesi davet etti. CHP’nin Türkiye genelinde gerçekleştireceği mitinglerin ilki 26 Ocak’ta Adana’da, Çukurova Belediyesi Yurt Mahallesi Kapalı Semt Pazarı’nda saat 12:30’da yapılacak. Mitinge sanatçılar Yavuz Top ve Rahmi Saltuk da katılacak.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının tüm zorluklara, olanaksızlıklara rağmen kurduğu, demokratik rejimin temellerini atarak bugünlere taşıdığı Türkiye Cumhuriyeti’nin, yoksulluk, totalitarizm ve savaşın eşiğinde bir ülke olarak tedirgin, geleceğe güvenle bakamaz hale getirildiğini söyleyen Orhan Sümer, “Öğrencilerin, gazetecilerin, çalışanların, muhalefet eden her kesimin faşizan bir tutumla susturulmaya çalışıldığı Türkiye’de, demokratik sistemden her geçen gün uzaklaşan bir yapı güçlenip, kök salmaktadır. Ülke içinde farklı görüş ve düşüncelere düşmanca yaklaşılır ve bu tarz yaklaşımlar orantısız bir şekilde cezalandırılır olmuştur. AKP’nin düşüncelerini benimsemeyen herkes ‘Gözaltına alınma sırası bize ne zaman gelecek?’ endişesiyle yaşar hale getirilmiştir. ‘Darbecileri’ yargıladıklarını söyleyenler, Türkiye’de adeta faşizmin ayak sesleriyle yürümeye başlamışlardır. Hangi ilimizde hangi heykelin meydanlarda yer alacağına, hangi komşu ülkeyle savaşın eşiğine gelineceğine bir kişi karar vermektedir. Dünya globalleşip, demokrasiyi yaşayan ülke sayısı hızla artarken, ülkemiz hak ve özgürlüklerin kolayca kısıtlandığı bir ülke haline gelmiştir. Gazeteciler, yazarlar, askerler, siyasiler ve milletvekilleri demir parmaklıkların arkasında adaletin tecilli etmesini umutsuzlukla beklemektedir” dedi.

“Komşu ülkelerle sıfır sorun” söylemiyle yola çıkan AKP dış politika kurmaylarının, bugün sorun yaşanmayan komşu sayısını sıfıra indirerek genel amacın tam tersi bir sonucu halka dayattıklarını kaydeden Sümer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’yle 1 yıl öncesine kadar ‘can ciğer kuzu sarması’ görüntüsündeki Başbakan, bugün bu ülkedeki iç savaşa müdahil olarak, Türkiye’yi, Suriye’de rejime karşı savaşanların barındığı ve eğitildiği bir ülke konumuna getirmiştir. Türkiye halkı Suriye halkı ile karşı karşıya gelmek istememektedir. Buna rağmen bugün izlenen politika acizliğin ve teslimiyetçiliğin, Batı taşeronluğunun sonucudur. Halkımızın çıkarları, Batı’nın çıkarlarına kurban edilmek istenmektedir.”

AKP’nin her fırsatta tersini söylemesine rağmen, Türkiye’de yoksulluğun ve sefaletin hızla ivme kazandığını ifade eden Orhan Sümer, “Ülkenin Başbakanı gençleri, elinde bilgisayar ve Kuran olanlarla, olmayanlar şeklinde ayırmış, bunu bizzat TV’lerde açıklamıştır. Atanamayan öğretmenlerin, askerlerin, polislerin ve çaresiz insanların intihar istatistiklerinin hızla çoğaldığı Türkiye’de adalet için, barış için, hukukun üstünlüğü için, demokrasiye inanmak ve eleştiriye tahammül etmek gerekliliğine tüm kalbimizle inanıyoruz. ‘Acil Demokrasi, Derhal Adalet’ mitingleri bu açıdan büyük önem taşıyor. Türkiye geneline yayılacak bu mitingler dizisinin ilki Adana’da gerçekleştirilecek. Adanalıları bu mitinge katılmaya ve haksızlıklara, sorunlara karşı tek yürek olup haykırmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Mitinge Soner Yalçın, Ataol Behramoğlu gibi isimlerin yanı sıra sanatçılar Yavuz Top ve Rahmi Saltuk da katılacak.

Miting tarihi ve yeri: 26 Ocak 2013 Saat: 12:30 Çukurova Belediyesi Yurt Mahallesi Kapalı Semt Pazarı/Çukurova/Adana

orhan_sumer

Yükleniyor

Yükleniyor

Yükleniyor

YAZARLAR

24.5° / 14.3°