CHP’den İŞKAD ziyareti
Manşet Haber 16.09.2012 14:57:37 0

CHP’den İŞKAD ziyareti

CHP’den İŞKAD ziyareti

Adana(Ulus)--Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu ile Adana Milletvekili Ali Demirçalı, İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti.
Siyasette yeni olmasına rağmen her platformda kadınların daha çok siyaset yapmasının önemine değindiğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, yerel seçimlerde bir veya birden fazla kadın adayla çalışılabileceğini vurguladı. Yerel seçimlerin CHP açısından son derece önemli olduğunu kaydeden Loğoğlu, 'Sistematik, iddialı, düzeyli ve düzenli hazırlık içerisindeyiz. CHP 3 ayrı şirketle kamuoyu araştırması için anlaşma imzaladı. Seçimlere kadar 3 ayrı şirket 4 veya 5 anket düzenleyecek' dedi. Loğoğlu, Adana'da kadın adayların mümkün olduğunca öne çıkmasını istediğini anımsattı.
' KADIN ELİ DEĞMELİ'
CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ise 'Adana'da kadın aday ya da adaylarımız olursa seçimlere 1-0 önde başlarız' dedi. Kadınların talep ve isteği doğrultusunda çıkacak kadın adayların arkasında duracaklarını ve destek vereceklerini dile getiren Demirçalı, 'Genel Merkezimizin kadın adaylara sıcak bakacağını düşünüyorum. Kadınların sahip çıkacacağı aday ya da adaylar genel merkezimiz için son derece önem taşıyor' diye konuştu.
Adana'da yatırımların önündeki engellerin kalkmadığını vurgulayan Demirçalı, 'Adana olarak cazibe merkezi haline gelmezsek yatırımcıyı da çekemeyiz. Maalesef kentimiz her geçen gün kan kaybediyor. Kimliksiz, imarsız, trafik master planı olmayan bir kente dönüştük. Adana ve Adanalılar hak ettiği değeri görmek istiyor. Her alanda küçülen veya küçültülen Adana'ya artık kadın eli de değmelidir' dedi.
İktidar partisinin Adana'da insanları önce işsiz bırakıp yoksullaştırdığını sonra da zor duruma soktukları insanları iyi yönetmekle övündüğünü dile getiren Demirçalı, 'Yerel seçimlerde pratik düşünen, doğru karar veren adaylara ve topluma önderlik yapabilecek kadın aday ya da adaylara ihtiyacımız var' ifadelerini kullandı.
'KRİTİK EŞİĞİN GERİSİNDEYİZ'
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren İŞKAD Başkanı Av. Elif Doğan Türkmen ise, tüm dünyada yönetimde söz sahibi olan kadınlar için kritik eşiğin yüzde 33 civarında olduğunu ancak Türkiye'de yüzde 33'lük dilimin çok gerisinde kalındığını vurguladı.
Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) seçilebilecek 180-185 civarındaki kadının meclisi olağanüstü etkileyebileceğini kaydeden Av. Türkmen, şunları söyledi:
'Kentimizde ve ülkemizde kadınların, girişimci genç kızlarımızın istihdam ve yönetimde ön planda olmasını istiyoruz. İŞKAD olarak bu yönde ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Siyasi partilerin kadın adaylara yönelmesi kendilerini farklı kılacaktır. Adana'da artık bir veya birden fazla belediye başkanı, meclis üyesi, il genel meclis üyesi, oda ve borsada daha çok kadın üye olmalıdır. Şunu üzülerek belirtmek istiyorum ki Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası ve Adana Sanayi Odası Meclislerinde kadınlarımız sadece 3 kişiyle temsil ediliyor. Türkiye'nin 2023 hedefleri kadınlarla yakalanabilir.'
İŞKAD'ın kadınların sesini yükseltmeye dönük girişimcilik kursu, seminerler, toplantılar ve sempozyumlar düzenlediğini kaydeden Av. Türkmen, 'Çalışmalarımız iyi gidiyor ancak daha çok çalışmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Yerel yönetimlere talip olan adayların bireysel beklentileri olmamalı. Hangi siyasi partiye mensup olursa olsun adaylar kentinin ve ülkesinin çıkarlarını ön planda tutmalı' şeklinde konuştu.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°