CHP’den “Kelebekler Özgürdür” kampanyası
Manşet Haber 23.11.2012 01:24:05 0

CHP’den “Kelebekler Özgürdür” kampanyası

CHP’den “Kelebekler Özgürdür” kampanyası

Adana(Ulus)--Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, kadına yönelik şiddete karşı Türkiye genelinde büyük bir kampanya başlattı. ‘Kelebekler Özgürdür’ kampanyası  tüm Türkiye’deki İl Kadın Kolları Başkanları’nın basın açıklaması ile başladı.

‘Kelebekler Özgürdür’ kampanyası kapsamında CHP İl  binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan  İl Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, 25 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında kadına yönelik şiddetin önlenmesi için tüm Türkiye’de olduğu gibi Adana sokaklarında standlar kurup bildiri dağıtacaklarını vurguladı.
25 Kasım’ın “Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” olduğunu hatırlatan Av. Çinkılıç, 25 Kasım 1960 yılında Dominik Cumhuriyeti’nde Patria, Minerva ve Maria Teresa adlı üç kız kardeşin diktatörlüğe karşı mücadele ederken tecavüz edildikten sonra vahşi bir şekilde katledilmesinin ardından içlerinden birinin kod adının Kelebek olmasından esinlenilerek üç kız kardeşin, dünyada “Kelebekler” adıyla efsaneleştirilerek anıldığını hatırlattı.
Türkiye’de Sakine Akkuş, İpek Tekin, Songül Elçi, Ayşe Çakır, Hacer Alan, Arzu Yıldırım, Gülhan Akan, Emine Erdem, Remziye Çakmak, Adile Erzurumlu, Saliha Erdem, Arzu Odabaşı, Semiha Karadağlı, Ayşe Yılbaş, Şefika Etik, Fatma Şen, Gülay Yaşar ve binlerce kadının yakınları tarafından öldürüldüdüğünü, yaşama hakklarının ellerinden alındığını kaydeden Av. Çinkılıç, şunları söyledi:

BAŞVURDULAR AMA YİNE DE ÖLDÜRÜLDÜLER
“Ülkemizde kadına yönelik şiddet artmış durumda Son yıllarda kadın cinayetlerinde yüzde 1400 artış oldu. Sadece 2011 yılında 257 kadın öldürülürken, 2012 yılının ilk altı ayında 100’e yakın kadın hayatını kaybetti. Cinsel saldırıya uğrayan kadınlardan çoğu korku, baskı gibi gerekçelerle şikayetçi dahi olamadı. Öldürülen her iki kadından biri kendi hayatına dair bir karar vermek istediği için öldürüldü. Devletten koruma talebiyle polise veya savcılığa başvuran kadınların yüzde 73′ü, sığınma evlerinde olan kadınların ise yüzde 27′si cinayete kurban gitti. Kadına karşı şiddet; sadece fiziksel değil, ekonomik, psikolojik ve cinsel olarak da sürmektedir. Bu rakamlar, seçim dönemlerinde sık sık tekrarlanan kadına yönelik şiddete “sıfır tolerans” gösterildiği söylemlerini yalanlamaya yetiyor. Kadınlar kadın oldukları için şiddetin her türlüsüne maruz kalıyorlar. Organize ve sistematik şekilde öldürülüyorlar. Biz; Toplumsal cinsiyetin; erkeği otorite, iktidar sahibi olmaya zorladığı, çocukken eline oyuncak silah olarak verdiği, “namus” gerekçe edilerek yakını olan kadını öldürmesinin emredildiği bu topraklarda, “şiddete karşı mücadelenin sadece kadınların değil erkeklerin de sorunu olduğuna inanıyoruz. Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi bir kamu politikası olarak benimseyen ve sosyal politikalarını bu doğrultuda ele alan CHP’li kadınlar olarak biz; Eşit Temsil Eşit Katılım yolunda yürümeyi demokrasinin olmazsa olmazı olarak kabul ediyoruz.

“KADINLAR ACILARIYLA DURUYOR”

Biz, barışa ve huzura evet diyoruz. Ve Biz kadınlar; yıllardır emek ve demokrasi mücadelesi ile kadın özgürlük mücadelesinin birbirinden ayrılamaz olduğunun bilinciyle, kadına yönelik her türlü ayrımcılığa ve şiddete karşı mücadeleyi yürütmeye devam ediyoruz. Belleğimizi diri tutmak ve bize dayatılan bunca şeyin altında ezilmemek için “Böyle gelmiş böyle gider” diyenlere karşı, “Yeter Artık” diyen kadınların yaşamlarını kendi yaşamlarımıza katıyoruz. Bizler; kadına yönelik şiddete karşı verdiğimiz mücadelede, umudu inancı ve güveni örgütlemek amacıyla ‘Kelebekler Özgürdür’ diyoruz. Diyoruz ki, kadınlar binlerce yıldır kozalarında acılarıyla duruyorlar. Şimdi özgürlüğe uçma zamanıdır. “Bolluk, bereket, barış ve huzur” için yola çıkmanın zamanıdır. Öyleyse sol açık, yola çık.”
CHP’deki toplantıya CHP MYK Üyesi Nurlu Erkan, Seyhan İlçe Kadın Kolları Başkanı Nevin Biçer, Yüreğir İlçe Kadın Kolları Başkanı Seher Irk, Çukurova İlçe Kadın Kolları Başkanı Ziyneti Emre, Sarıçam İlçe Kadın Kolları Başkanı Lale Sabancı, CHP İl Kadın Kolları Yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda CHP’li kadın katıldı.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°