CHP’liler, doktorlarla eğitim sistemini tartıştı
Manşet Haber 13.09.2012 22:54:47 0

CHP’liler, doktorlarla eğitim sistemini tartıştı

CHP’liler, doktorlarla eğitim sistemini tartıştı

Adana(Ulus)--CHP Adana Gençlik ve Kadın Kollar Tabipler Odası Adana Şubesini ziyaret Genel Sekreter Halit Ati ve yönetim kurulu üyeleriyle AKP’nin sağlık politikasını ve 4+4+4 Eğitim sistemini konuştular.
CHP Adana kadın Kolları Başkanı Rukiye Çinkılıç, Gençlik Kolları Genel Başkan yardımcısı Ekrem Polat, CHP Adana Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Babayiğit, Seyhan Kadın Kolu Başkanı Nevin Biçer, Çukurova Kadın Kolu Başkanı Zihneti Emre ‘nin Tabipler Odası ziyaretinde yönetim kurulu üyeleri A. Hamdi Karanfil, Ahmet Cuntur, Ahmet Hilal, Mehmet Özalevli ve Türk Tabipler Birliği Merkez Komite üyesi İsmail Bulca da yer aldı.
CHP’li Kadın ve Gençlerin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Halit Atik, ’’AKP’nin sağlıkta dönüşüm projesi sağlıkta çöküşü getirdi, insan sağlığı tamamen ticarete döküldü, vatandaş bir muayene olmaya gittiğinde dahi yedi değişik şekilde para ödüyor. Şimdi soruyoruz parasız sağlık nerede kaldı. Şimdi eğitim sistemimizi altına üstüne getirdiler,4+4+4 eğitim sisteminin sosyolojik, psikolojik etkileri bilimsel olarak araştırılmadan topluma dayattılar. Bu yasanın bir an önce iptal edilmesi gerekmektedir.’’ dedi.
CHP Adana İl Kadın Kolları Başkanı Avukat Rukiye Çinkılıç ise yaptığı değerlendirmede 4+4+4 yasasının Anayasaya aykırı olduğunu vurgulayarak, “Anayasada tanımlanan 6 yaş 72 ayını dolduran çocuklardır.” Denilmekte, ancak hükümet Anayasa ihlali yaparak 66 aylık çocukların okula başlama yaşı olarak belirlemiştir. Partimiz bu konuda yeni eğitim sisteminin iptali için Anayasa mahkemesine yasanın iptali için dava açmıştır. Umuyorum ki Anayasa Mahkemesi bu yasayı iptal eder.’ ’dedi.
CHP’nin eğitim politikasına da değinen Çinkılıç’’ partimizin eğitim politikası, bu sorulara verilen, bilimsel bilgiye ve deneyime dayalı yanıtlar ışığında oluşturulmuştur. CHP,4+4+4 sistemi yerine en az bir yıl zorunlu ve parasız okul öncesi eğitimi içeren 1+8+ 4 sistemini savunmaktır. Partimizin savunduğu zorunlu ve parasız okul öncesi eğitim, yoksul aile çocuklarının eşit fırsatlara kavuşmasını sağlayacaktır. AKP’nin, sonuçlarını düşünmeden çıkardığı yasa toplumsal eşitsizliği derinleştirecektir. AKP adeta yangından mal kaçırırcasına sistemi tartıştırmamadan topluma dayatmıştır. ’dedi.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°