CHP’nin Balkan ükeleriyle dayanışması
Manşet Haber 5.12.2012 14:19:46 0

CHP’nin Balkan ükeleriyle dayanışması

CHP’nin Balkan ükeleriyle dayanışması

Adana(Ulus)--CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Meclisi Üyesi  Gökçe Pişkin,Balkan ülkeri Gençlik Kurultayı sonuç bildirgesini açıkladı, “Tarihsel ve kültürel  ortaklığımız olan Balkanlarda, geliştireceğimiz yeni projeler ve atacağımız yeni adımlarla bu ortaklığı geleceğe taşımak istiyoruz. Bu bölgede bir kültür coğrafyası var. Bizler bu coğrafyadaki ilişkilierimiz üst- ast ilişkisi ile değil, eşitlik ölçüsünde geliştireceğiz” dedi.

İstanbul’da yapılan Balkan Konferansı kapsamında gerçekleştirilen Gençlik Kolları çalıştayına başkanlık eden  CHP Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Meclisi Üyesi Gökçe Pişkin, iki oturumda gerçekleştirilen çalıştayda CHP’nin Balkanlar vizyonu ile Sosyal Demokrasi çerçevesinde ideoloji ve Gençlik konularının masaya yatırıldığını söyledi. Gökçe Pişkin, Gençlik Çalıştayı sonuç bildirgesinde şu görüşlere yer verildiğini açıkladı:

“ Merkez ülkeleri tarafından bir sömürü alanı olarak görülen Balkanlar, bu yıkıcı ve ayrıştırıcı düzeni değiştirmek için dayanışmacı, eşitlikçi ve kalkınmacı bir yol seçmek mecburiyetindedir.
Bu yolda etnik, mezhepsel ve dinsel farklılıklar yerine ulusal ve uluslararası düzeyde üretim ilişkilerine dayanan çelişkiler temel alınmalıdır.
Balkan halklarının maruz kaldığı ayrıştırıcı politikalar ancak sömürü düzenine karşı bölgesel işbirliğiyle ortadan kaldırılabilir.
Sözde küreselleşme çağının yeni bir sömürü aracı olan etnik ve mezhepsel ayrılıkçılık 21. yüzyılın bir nevi yeni kabilecilik düzenidir ve Balkan halklarının kardeşliğini sekteye uğratmaktadır.
Balkanların kültürel ve siyasi emperyalizme kurban edilmemesi, Balkan halklarının, dayanışmacı işbirliğinden geçer. Bu amaçla, bölgede sürdürülebilir barış için tarihte kalmış husumetleri bir yana bırakmak ve Balkan gençliğinin barışçı iklimine uyum sağlamak gerekmektedir.
Bölgede izlenilen neoliberal politikalar ve istihdam yaratmayan büyüme profili, genç işsizliğini artırmış ve Balkanlar’ın geleceğini tehdit altına almıştır. Dolayısıyla sosyal demokratlar işbirliği içerine girerek etnik ve mezhepsel çatışmaları bir kenara bırakıp, sosyal politikaları devreye sokmak için sınırlararası dayanışma sergilemek mecburiyetindedir.

CHP Gençlik Kolları bugün ve yarın, bölgede gençler arasında sergilenecek özellikle anti-emperyalist ve sosyalist tüm dayanışmanın öncüsü ve aktörü olmaya hazırdır.

Öta yandan, Balkan Ülkeleri Gençlik Çalıştayında  Berkin Şafak Şener, Prof.Dr.Zafer Toprak ve Bursa Milletvekili Doç.Dr. Aykan Erdemir birer sunum yaparak, CHP’nin Balkanlar politikasını aktardı.

 

 

YAZARLAR

19.5° / 8.9°