Çiftçimizin kaybedecek 1 kuruşa tahammülü yok
Manşet Haber 17.11.2012 02:12:25 0

Çiftçimizin kaybedecek 1 kuruşa tahammülü yok

Çiftçimizin kaybedecek 1 kuruşa tahammülü yok

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye tahsis edilen 874 milyon avroluk hibe desteğinin kırsal kalkınma faaliyetlerinde, tarımda yatırım yapacak girişimciler için kullanılmasını çok önemsediklerini bildirerek, “Kırsal kalkınmayı ülkemizin kurtuluşu olarak algılıyoruz. Bundan dolayı, kırsal kalkınmaya katkı sağlayacak olan IPARD programına, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve tüm Ziraat Odaları olarak bizler, her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Avrupa Komisyonu tarafından 2008 tarihinde onaylanarak uygulamaya konan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programının tanıtımı amacıyla Avrupa Birliği Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Teknik Destek ve Bilgi Değişimi Ofisi (TAIEX) tarafından seminer düzenlendi. Seminere IPARD’ın uygulanacağı 42 ilden 84 oda başkanı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyeleri, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Avrupa Birliği bürokratları ve bankaların temsilcileri katıldı.

Seminerde, IPARD’ın tanıtımı yapıldı, Polonya uygulamasındaki deneyimler paylaşıldı, Türkiye’de IPARD uygulamasında çiftçilerin karşılaştıkları sorunlar ele alındı.

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı konuşmada,  TZOB’un, gerek merkezde gerek yerelde bilgilendirme çalışmaları yaparak ziraat odalarına her zaman teknik hizmet sunduğunu bildirdi.Bayraktar, şunları söyledi:

“Nitekim, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Ziraat Odaları 2006-2010 döneminde, kırsal kalkınma için 200 proje hazırlamış, bunlardan 108’i kabul görerek uygulama olanağı bulmuştur. Hazırlanan bu projelerle Ziraat Odalarına 11 milyon 289 bin 402 avro hibe sağlanmıştır. Bu kaynak, bölgelerde Avrupa Birliği standartlarında örnek işletme oluşturulması, yeni ürün çeşitlerinin devreye sokulması, kapasite geliştirme, eğitimlerle bilinç düzeyinin artırılması, mevcut istihdamın korunması ve yeni istihdam olanaklarının geliştirilmesi gibi hizmetlerde kullanılmıştır.

Bayraktar, Türk çiftçisinin Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde her türlü projeden faydalanması gerekliliğine dikkat çekti.

AB Delegasyonu Birim Başkan Vekili Mario Caivano, TZOB’un IPARD programının bir parçası olarak programın tasarımında önemli katkıları bulunduğunu bildirdi. Avrupa Komisyonu’nun bir takım esneklik, değişiklik isteklerini kabul ettiğini belirten Caivano, “Finansal işbirliğini içeren IPARD-II programı da başlayacak. 2014-2020 dönemini kapsayacak. Mali yardımların ulusal öncelikleri gerçekleştirebilmesine yönelik olacak. Önümüzdeki aylarda bu programı konuşacağız” dedi.

YAZARLAR

19.5° / 8.9°